Eskişehir domestik haberi… Nilhan Osmanoğlu dedesi Padişah Abdülhamid Han’ı anlattı

Kilis 7 Antrakt Üniversitesinin 15. yapı sene dönümü zımnında üniversitenin Zaman Topluluğu tarafından “Sultan Abdülhamid Han ve Dönemi” mevzulu söyleşide Nilhan Osmanoğlu, dedesi 2. Abdulhamit Eğlek’ı anlattı.

Vukuf- Literatür Fakültesi Konuşma Salonu’nda Tarih Bölümü Arş. Gör. M. Orkun İkinci’nin sunuculuğunu yaptığı söyleşide Padişah II. Abdülhamid’in beşinci kuşaktan torunu Nilhan Osmanoğlu, Padişah II. Abdülhamid’in hayatı ve ailesi üzerine bilgiler vererek Abdülhamid Konak döneminin genel portresi ve dalavere anlayışını anlattı. Dinleyicilerin, Padişah Abdülhamid Konak ve onun halife olduğu döneme dair sorularını yanıtlayan Osmanoğlu; Padişah Abdülhamid’in şehzadelik dönemindeki hayatını ve alışkanlıklarını, yazboz tahtası çıktığı zaman süresince bulunduğu şartları, padişahlığı süresince uyguladığı politikaları, o süreçte hayata geçirilen projeleri ve Abdülhamid Eğlek’ın ilmi siyasa ve duyu kadar konulardaki dehasını, hayatından örneklerle açıklayarak Odalık Abdülhamid Han’ın İslam medeniyetiyle batının sentezini haddinden fazla gani dengeleyen tıpkı melik olduğunu vurguladı.

Program, Selen-Literatür Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Fatih Kanter’in dil cambazı Nilhan Osmanoğlu’na çiçek ve vesika takdiminin peşi sıra sona erdi. – KİLİS

Share: