Eskişehir haberleri: Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ familya sahipliği ediyor

Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ familya sahipliği ediyor

Denizlili antikacı Adnan Menderes Çevrim: “Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı birlikte oralarda satıyorum”

Yardımcı Abus Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Ağa: “Istekle yaptığımız amacıyla site site dolaşmaktan tabiat alıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’de gelişigüzel ayın ikinci haftasında kurulan garip pazarı nostalji tutkunlarının birlikte değişik illerden mevrut ‘göçebe’ yabansı satıcılarını ve koleksiyoncuları dahi ağırlıyor.

Eskişehir’bile gelenek haline mevrut ve yıllardır gelişigüzel ayın ikinci haftasında kurulan yadırganan pazarı, seçkin yaştan tuhaf severi ağırlıyor. Sabahın erken saatlerinde tezgahların önüne gelen geçmişseverlik tutkunları, antika pazarında adeta tarih yolculuğuna çıkıyor. Kültürel ve tarihi değeri kâin eşyaların satışa çıkarıldığı pazara Eskişehirliler yoğun ilgi gösteriyor. Eskişehir’in beraberinde farklı illerden birçok satıcı ve derlemci bile kentteki acayip pazarında tezgah açıyor. ‘Göçebe antikacı’ adına bile aşina satıcılar, site şehir gezerek hem koleksiyonunu genişletiyor hem da beraberinde getirdikleri antikaları alıcılara sunuyor.

“Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı bile oralarda satıyorum”

Denizli’den gelerek Eskişehir Ibret Pazarı’nda tezgah açan Adnan Menderes Dolaşma değişik illerdeki pazarlara gittiğini belirterek, “Ben buraya Denizli’den geliyorum. Mezatlar, müzayedeler ve pazarları izleme ediyoruz. Güzelce tıpkısı düz yaşatıyoruz. Ben bu işe mülk ve pul koleksiyonuyla başladım. Sonrasında aldı başını gitti. Hoş aynı hareket ve tıpkısı zamanda topladığımız eşyalar adeta gündüz kokuyor. Gençlerimize da tavsiye ediyoruz. Biz bunu çocukluğumuzdan beri devam ettiriyoruz. Artık pazarlar üzere mülk dışına çıkmaya başladık. Eskişehir’e büyüklüğünde geldik. Seçkin hafta ayrımlı pazarlara gidiyorum. Ankara, Bursa, İzmir’da pazarlara gidiyorum. Akşamları müzayedelere, sabahları pazarlara katılıyoruz. Buralarda hem satıyoruz hem alıyoruz. Denizli’den mevrut malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı bile oralarda satıyorum” şeklinde konuştu.

“Istekle yaptığımız için kent kent dolaşmaktan tabiat alıyoruz”

Çeltek’ta öğretim görevlisi olan ve tıpkı zamanda gayritabii tutkusu amacıyla ayrımlı illerdeki pazarlara giden Çeltek Tuhaf Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Ağa “Eskişehir pazarı güzel. İnsanların antikaya ilgisi sakil. İç Ege bölgesindeki sunu mebzul pazarlardan biri diyebiliriz. Biz Yardımcı’ta birlikte tıpkısı gün tuhaf pazarı kuruyoruz ancak buradaki ilginin elan güç gördüm. Çocukluk dönemimde pul toplayarak başladım ve daha sonra özlük alanım de Halkiyat olduğu üzere ahali yazması kitaplar toplamaya başladım. Sonrasında birlikte ilişki alanlarım çoğaldı ve bu işe girmeye karar verdim. Tahminî 11 yıldır dahi garip işiyle arzulu yerine uğraşıyorum. Bu bizim amacıyla esasen bire bir iş değil bir hırslı, uğraşı. Isteyerek yaptığımız üzere, kent site dolaşmaktan tabiat alıyoruz. Ibret pazarları zaten bir okuldur. Ürünlerin tarihi, etraf değerleri, elimizdeki ürünlerin değerleri ve hareketli hars varlıklarının kıymetini gayritabii pazarlarında öğreniyoruz” dedi.

Share: