Eskişehir’de kayıp Iraklı canlı kızın öldürüldüğü iddiasıyla 5 sanığın yargılanmasına devam edildi

Eskişehir’de geçen sene ilkgüz ayında kaybolan Iraklı Sally Yüksek Challab Desise-Abbood’u evinde öldürüp cesedini parçalara bölerek mahalledeki çöp konteynerlerine attığı tez edilen vakfedilmiş sanık ile ona yardım ettikleri iddia edilen tutuksuz 4 kişinin yargılanmasına bitmeme edildi.

Eskişehir 1. Ciddi Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, üzerine ağırlaştırılmış müebbet mapus istenen Irak tabiiyetli tutuklu Amjed M.M. (28), tutuksuz sanıklardan kardeşi Asaad M.M’nin yanı sıra Sally’nin ailesi ile taraf avukatları katıldı.

Tutuksuz sanıklar Irak uyruklu Sarhan S.A, Ameer M.M. ve firari Hasan Büyük A. ise mahkemeye gelmedi.

Söz verilen şahit G.K. olayın olduğu binanın yakınında durma ettiğini aktararak “Pattadak bir üzücü sesi duydum. Boğuk ayrımsız dağ sesiydi. O sesi unutamıyorum. Polisi beklemek için telefonu elime aldım fakat patırtılı kesilince aramadım. Halen polisi aramadığım üzere vicdan azabı çekiyorum.” dedi.

Sanık Amjed M.M. ise savunmasında hakkındaki suçlamaları akseptans etmeyerek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 11 Kasım’a erteledi.

Olay

Eskişehir’de 2 Ilkgüz 2021’den itibaren bilim alınamayan Irak uyruklu Sally Şanlı Challab Aldatma-Abbood’un (19) kaybolmasına ait anket kapsamında, mahdut dışına kaçmaya çalışan Amjed M.M. Kırklareli’nde, ona arkalama ve yataklık ettikleri öne sürülen kardeşi Asaad M.M. ve arkadaşı Ammeer M.M. ise Kocaeli’nin Gebze ilçesinde saklandıklarını evlerde yakalanmış, arkası sıra tutuklanmıştı.

Polis ekipleri, kestirmece 10 bin saatlik güvenlik kamerası görüntülerini inceleyip çok sayıda kişinin ifadesine başvurmuştu. Şehir merkezindeki lağım döşemi, kullanılmayan binalar, otopark ve bahçelerin yanı sıra Pörsümüş Çayı ile site çöplüğünde yapılan aramalardan temas sonuca ulaşılamamıştı.

İddianamede, cinayet sanığı Amjed M.M. için “canavarcasına hisle veya ezinç çektirerek düşünülerek kanlı” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılması, ona yardım ettikleri argüman edilen tutuklanmadan sanıklar kardeşi Asaad M.M, arkadaşları Ammeer M.M, Sarhan S.A. ve Hasan A.A’nın ise “suçluyu himmet” iddiasıyla 5 yıla büyüklüğünde hapsi dilek ediliyor.

Share: