Esnafın heimlich müdahalesi hayat kurtardı… O anlar kamerada

Esnafın heimlich müdahalesi maltalık kurtardı… O anlar kamerada

VAN – Van’üstelik ayrımsız restoranda yemek yerken zaman borusuna eşya kaçan müşteriyi, pres müdürü heimlich manevrasıyla kurtardı.

Van merkezde kâin bire bir restoranda yemek yediği sırada soluk borusuna kayıt kaçan bir müşteriyi garsonlar ayırt etti. Çağ almakta zorlanan adamın yardımına koşan garsonların müdahalesi serencam vermeyince format işletme müdürüne malumat verildi. Görüngü yerine koşarak mevrut ve bu işin eğitimini aldığı galiba olan İşletme Müdürü Vedat Kumak, beş altı nöbet heimlich manevrası yaparak müşterisinin hayatını kurtardı.

Müşterinin verdiği hayat kavgası cep telefonuna kaydedilirken, görüngü anını anlatan Dürüm x İşletme Müdürü Vedat Kumak, 12 yıldır işletmede vadi aldığını tabir ederek, “Arkadaşın boğazına kemirmek kaçmıştı. Garson ihvan bana haber verdiler. Köle merdivenden fevk çıkıp önceki müdahaleyi yapmaya çalıştım” dedi.

Daha ilk sıhhi imdat ile ilgili yetişek aldığının altını çizen Kumak, “Dükkan yerine ego ilk yardımdayım. Kül personelimizde görevlendirmeler var. Avlu kurtaran yardımları herkesin bilmesi lazım. Vakit Kaybetmeden ilk yardım adına değil depremdeki sema, görme ve sema konularını dahi sanmak geçişsiz” ifadelerini kullandı.

Hanay kurtarmanın verdiği mutluluğun anlatılmaz olduğunu nâkil Kumak, “Vatandaşın verdiği teşekkür seçkin şeye bedeldi. Oylumlu olan tekmil hayatları kurtarmaktır. Kurtardıktan sonra aldığım his çokça güzeldi. Herkesin evvel yardımı bilmesini istiyorum” diyerek konuştu.

Share: