Evini taharri ettirdi, patlayan kolonların tuğladan yapıldığı ortaya çıktı

Zelzele sonrası mevki genelinde olduğu kadar Batman’bile birlikte binaların sağlamlığı sorgulanmaya başlandı. Batman Yıpranmamış Mahalle Komando Er Caddesi üzerinde kâin 18 dairelik 25 yıllık binanın kolonlarını arama eden bina sakinleri, patlayan kolonlardan çıkanlar karşısında şoke oldu. Bina sakinlerinden Bahaddin Ersöz, binalarında 4 kolon hesabına tuğladan yapılmış kolonların olduğunu belirtti.

“YETKİLİLERDEN ACİL YARDIM İSTİYORUZ”

Gördükleri karşısında şoke olduklarını belirten yapı sakinlerinden Bahaddin Ersöz, “Gördüğünüz kabilinden kolonlar tuğladan yapıldığı için bina yavaş hasarlı reşit. Bu kolonlar tuğla olduğundan hava binamızda 8 modül ana kolonumuz sakil hasarlı. Çetin hasarlı olduğundan ortalık 18 daire ve 2 pare dükkanımızı tahsis etmek durumunda kaldık. Dükkan ve kat sahipleri mağdur durumda. Daire sahipleri eşyalarını almadan hırsızlar binaya girerek çoğu eşyalarımızı çalmışlar. Dükkan sahipleri üstelik eşyaların çoğunu dışarı atmışlar. Giden gelen eşyalarını fesih etmiş. Binamızda 8 parça ana kolonumuz şu dakika çatlak ve binamıza giremiyoruz. Yetkililerden çabucak arkalama istiyoruz. Bizim kolonlar tuğladan incelmemiş olmasaydı hiçbir dava olmazdı. Tuğladan işlenmiş 4 sunum kolonumuz var. Benim tahminim müteahhitler belediyeden izin almak için sütun görünümlü tuğla yapmışlar. Filhakika içre hemen tuğla var” dedi.

“SÜTUN HIRSIZLIĞINI İLK KERE GÖRÜYORUZ”

Açıklamasının devamında “Sütun görünümlü bu tuğlalar çöktüğünden muhit içerdeki anne kolonlardan 8 tanesi patlamış” diyen Ersöz, “Demirleri, betonları bütünü dışarı hamiş. Ego inşaatçı aynı insanım. Bu katiyen normal tıpkı kolon değil. Batman’bile hakeza aynı bina bulunmayan. Türkiye’üstelik birlikte bulamazsınız. Değme türlü hırsızlığı gördük de tuğladan işlenmiş sütun hırsızlığını ilk defa görüyoruz ve şu an şaşkınız. Hep kat sahipleri bu genişlik karşısında alık. Böyle ayrımsız şeyi asla kabul etmeyiz. Bir an önce bizi kıygın eden insanların yetkililer yoluyla gerekli işlemlerin yapılmasını dilek ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“HASARIMIZ ÇOK BURADA”

Çatı sakinlerinden ve esnaf Ali Çelik ise binanın sunu madun katında esnaf olduğunu söyledi. Henüz önce binanın madun katının daire olduğunu ve sonradan büyütülerek dükkana dönüştürüldüğünü kaydeden Polat, “Biz esnaf yerine şu an mağduruz. Normalde burada çul malzemelerim vardı. Hırsızlar tarafından amiyane benzeri malımın çalındığının farkına vardım. Baktım kapsam böyle ben üstelik dışarıya attım. Şu dakika ürünlerim nerededir bilmiyorum. Hasarımız çok burada. Yetkililerden müzaheret temenni ediyoruz. Şu an kolonlarımız alışılagelen sütun olmuş olsaydı herkesinki kabil zaman bu durumda olmazdık. Kolonlar tuğladan ve oynama yapıldığı için bu sıkıntıyı yaşadık. Zaten önce depremde burası amiyane harabeye döndü. Mühendisler, inşaatçılar bunun ne şekilde olduğunu biliyorlar. Bu şekilde hasar oluştu şu zaman mağduruz” diyerek konuştu.

Share: