Facebook, kazıma soruşturması amacıyla polise yardım etti

Kullanıcılarının kişisel verilerini paylaşmasıyla dikkat çeken içtimai medya platformu bu misil da polise arkalama ettiği üzere reaksiyon topladı.

Mahkeme belgelerine göre Meta, Nebraska’de polise kullanıcı bilgilerini verdi ve bu bilgiler doğrudan 17 yaşındaki tıpkı kızın kürtajla ilgilendiren suçlardan yargılanmasına sebep oldu. Ortaklık kendisine mevrut tilmiz itiraz edebilirdi, fakat bunun adına gencin aracısız mesajlarını polislere verdi. Polisler, kızı postayla ısmarlama edilen kazıma hapı çalmak ve bağan fail cenini gömmekle suçladı.

Nebraska polisi, 17 yaşındaki gailesiz kızın ölmüş mevlit yaptığına inanmadı, fakat otopsi sonuçları kendilerine anlatılan hikayeyle tutarlıydı. Sonuçlar; fetüsün ciğerlerinde tek albeni olmadığını gösteriyordu. Gene da polis güçleri, bebeğin geberik mü doğduğunu yoksa boğulmuş mu olduğunu anlayabilmek amacıyla Sermaye’dan kızın tekmil Facebook mesajlarını, fotoğraflarını ve gayrı verilerini istedi.

POLİS PEŞİNE DÜŞTÜ

Polis Meta’dan edindiği bilgilere dayanarak, ailenin evine başat düzenleyerek şeş fikirli telefon ve yedi dizüstü bilgisayar bilgisayara, genel ağ geçmişi ve e-postalar gibi mecmu 24 gigabaytlık verilere el koydu. Polisler veriler içinden kürtaj hapı sipariş edildiğine dayalı argüman bulmaya çalışıyor.

Demin 17 yaşındaki zihayat, hamileliğinin 20. haftasından sonra kazıma yaptırmak, ruhsatsız kazıma tahsis etmek, cesedi vermek, ölümünü alalamak ve yalan marifet yapmaktan koskocaman kendisine yargılanıyor.

Polisler, bağan fail tıpkı ceninin aksi şekilde imha edilmesinin ötesinde tıpkı suç olduğuna dayalı gelişigüzel kanıt bulamadı. Dedektifin sadece plastik benzeri poşetin varlığına raci gark teorisi, kızın ifadesini destekleyen otopsi kanıtlarıyla da ahenktar değil.

SERMAYE’DAN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

Meta ise durumu şu şekilde açıkladı: “Yargıtay kararından önceki, haziran ayı başlarında yerel kolluk kuvvetlerinden aldığımız meri izinlerde tek şekilde kürtajdan bahsedilmedi. Durdurma emri, aynı ukubet soruşturmasıyla ilgilendiren suçlamalarla ilişik olduğunu ve duruşma belgelerinin o tam polisin kürtaj kararı değil, yakılıp gömülen geberik tıpkı bebeğin davasını araştırdığını gösteriyor.”

Olayın büyümesinde, Amerika’üstelik kürtajın dayanabilen haddinden fazla eyalette yasaklanmasına hastalık olan yıpranmamış kararın etkisi birlikte oldukça iri.

Share: