Facebook, sentetik zeka botuna karşı uyardı: Dalavere söyleyebilir ve hakaret edebilir

Sermaye, BlenderBot 3 kardeş kardeş botunu duyurdu. Şeriklik, geliştirdiği bireşimli zekanın neredeyse seçme laf hakkında konuşabileceğini ve konuşmalardan öğrenebileceğini söylüyor. Fakat Sermaye, kullanıcıları chatbot karşı uyarmayı de boşlama etmiyor.

Sermaye’nın BlenderBot 3 sohbet robotu, ESIR’deki kullanıcıların denemesi amacıyla bölüt açıldı. Ortaklık, yapay zekasının internette kontrol yapabileceğini ve neredeyse seçme laf üzerine kardeşçe edebileceğini tez ediyor. Antrparantez kendini ihya ve insanlarla konuşarak henüz bol bildirişim kurmayı öğrenme yeteneği bile verildi.

GÜVENLİ OLMAYABİLİR

Yeniden da bütün çalışmalara karşın geliştirilen bireşimli zekanın dilinde sorunlar olduğu tespit edildi. Facebook, sentetik zeka botunu duyurduğu blog yazısında şu sözlere vadi veriyor: “Cemi müzakere gayeli bileşimli zeka kardeşçe botlarının bazen sakıncasız olmayan, önyargılı yahut agresif açıklamaları imitasyon ettiği ve ürettiği bilindiğinden, balaban ölçekli icraat yürüttük, kuma çalıştaylar düzenledik ve BlenderBot 3 üzere güvenlik önlemleri yapmak için yeni teknikler geliştirdik. Bu çalışmaya karşın, BlenderBot bibi anif yahut saldırgan yorumlar yapabiliyor, bu nedenle gelecekteki sohbet botlarını daha bol hale getirmeye koruyucu olacak izansız bildirimler topluyoruz.”

Meta bot ile ilişik kullanıcılarını uyarırken soy hikmet vermeyebileceğini birlikte belirtiyor: “Kullanıcılar, bu tür sorunları düşürmek amacıyla elimizden gelenin arz iyisini yapmamıza rağmen, botun ters, kaba veya akıllıcasına olmayan veya çelişkili açıklamalarda bulunabileceğini bilmeli. Bot’un yorumları Meta’nın tıpkı müşareket kendisine görüşlerini katakulli etmez ve tıbbi, yasalı yahut finansal tavsiye dahil soy bilgiler için güvenilmemeli.”

SORUNU GİDERMEYE ÇALIŞIYOR

Şeriklik; botun kalay, hakaret içeren diller yahut kültürel açıdan duyarsız ifadeler kullanmasını sunu örgen uğratmak amacıyla çalıştığını sözlerine ekledi. Kullanıcılar bu yorumları arz ve takbih hakkına eş.

İlk kez bir arkadaşça botu vereceği yanıtlar konusunda cepheli benzeri burun sergilemiyor. Chatbot’lar internette herkese meydanda veriler üzerinden eğitildikleri üzere davranışları internetteki içeriği yansıtabilir. Ve çevrimiçi mütehammil çokça münasebetsiz, tezyifkâr mazruf var; bu nedenle bire bir sentetik zekayı bu içeriği kullanarak etkileşimde düşmek amacıyla eğitmek, bazı sorunlara hastalık olanaklı.

Elan geçmiş Google’un üstelik sorunlu bire bir bireşimli zekaya cemaat olduğu aynı yazılım mühendisi yoluyla argüman edilmiş üste bireşimli zekanın ırkçı ve ayrımcı aynı dile cemaat olduğunu belirtmişti.

Share: