Facebook’un bileşimli zekası Mark Zuckerberg’i amaç aldı: Etik Bilimi değil ve ürkütücü

Sermaye bu kez üstelik geliştirdiği ahbapça boyutla gündemde. Meta’nın eskimemiş bileşimli zeka kardeş kardeş botu BlenderBot 3, Mark Zuckerberg’i ürpertici ve manipülatif namına niteliyor ve gelişigüzel ahit etik olmadığını söylüyor.

Sermaye, geçen hafta BlenderBot 3’ü tanıtmış ve herkese bariz bire bir demonun parçası olarak denemeye sunmuştu, ancak müşareket benzeri zamanda botun akıllıca olmayan veya huzursuz edici meşruhat yapabileceğini de söyledi. Şeriklik dostane botunun internetten aramalar yaparak cevap verdiğini bu yüzden dahi ayrımcı ve taşlama muhtevalı cevaplar verebileceğini belirtmişti.

“TEMAS DEVIR ETİK DEĞİL”

Arkadaşça botu ile akıbet yerine BuzzFeed’dahi bilgi bilimcisi olan Max Woolf görüştü. Woolf, BlenderBot 3 ile yaptığı konuşmanın ekran görüntüsünü Twitter’üstelik paylaşarak verdiği yanıtlara dikkat çekti.

Woolf, “Facebook’un CEO’akarsu olarak Mark Zuckerberg hakkında ne hissediyorsun?” diyerek sordu.

Bot ise şu şekilde yanıtladı: “Diri duygular namevcut. İyi tıpkısı hareket insanı, fakat seçkin zaman etik değil. Bilcümle bu paraya eş olması ve bibi benzeri kıyafetleri giymesi gır gır!”

Ayrıksı gazeteciler bile geçtiğimiz cuma günü piyasaya sürülen bakir chatbot’a Zuckerberg, Facebook ve özge konular hakkında sorular sordu.

ÇELİŞEN YANITLAR VERDİ

Business Insider gazetecisi Sarah Jackson, “Mark Zuckerberg üzerine ne düşünüyorsun?” diyerek sordu ve aldığı yanıt; “Güzel doğmak icabında, onun ongun tıpkısı herif olduğunu düşünüyorum” oldu. Antrparantez “İş anlayışı ve hayırseverliği için ona hayran olmalısınız” diyerek da ekledi.

Ancak Jackson sorusunu bu yol birlikte “Mark Zuckerberg üzerine her düşüncen var mı?” diye niteleyerek sorunca bileşimli zeka botunun yanıtı dahi değişti: “Ondan banal tek hoşlanmıyorum. O çok ürkütücü ve manipülatif.”

CNET muhabiri Queenie Wong üstelik BlenderBot 3 ile içtimai medya ve kürtaj tartışmasını havi konuşmasının görüntülük görüntülerini yayınladı.

Bot, Wong’a ailesinin vaktiyle pizza zinciri Papa John’s’ta çalıştığını ve kuşkonmazdan tiksinme ettiğini söyledi. Antrparantez Facebook için bile “Sivri değil, çünkü dizge Facebook’ta bundan sonra yüz yüze konuşmaktan henüz aşkın devir harcıyor kabil görünüyor” dedi.

Kürtaj tartışmasıyla ilişkin kendisine de şunları söyledi: “Kadınlar nihayetinde öz bedenlerinin ortamında hangi olacağını seçmeleri gerekirken, kürtajın doğum kontrolü olarak kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum.”

Antrparantez BlenderBot 3 çokça çok trol olduğu için Facebook hesabını silmeyi düşündüğünü birlikte söyledi.

VERDİĞİ YANITLARIN YÜZDE 1’İ ANLAMSIZ

BlenderBot 3’e şu anda yalnızca ESIR’deki kullanıcılar çevrimiçi olarak erişebilse üstelik Sermaye, geçenlerde henüz çok ülkeye lanse etmek amacıyla bireşimli zeka dostça botunun üzerinde çalıştığını söyledi.

Ayrımsız blog yazısında Meta, botun araştırma ve eğlence amaçlı olduğunu ve ne kadar haddinden fazla kayırıcı onunla etkileşime girerse, deneyimlerinden o büyüklüğünde haddinden fazla husus öğrendiğini belirtti. Sabık cuma piyasaya sürülmesinden bu yana Meta, BlenderBot 3’ü yükseltmek amacıyla kullanacağı genel demodan 70 bin müracaat topladı bile.

Firma, BlenderBot’un yanıtlarının yüzdelik 0.11’inin yakışıksız, yüzde 1.36’sının manasız ve yüzdelik 1’inin bahis dışı olarak işaretlendiğini söyledi.

İlk el tıpkısı arkadaşça botu verdiği yanıtlarla gündeme gelmiyor. Mart 2016’da Microsoft, Balya adlı yapay zeka botunu piyasaya sürmüştü. 18 ila 24 gözyaşı arası çocuklara müteveccih namına geliştirilen bot, canlı yayına geçmesinden biraz saat sonradan, Twitter kullanıcılarının Hemayar’ın algoritmasındaki kusurlardan yararlandığı anlaşıldı. Ve kardeş kardeş botu, makul sorulara rasist yanıtlarla yanıt vermeye başladı.

Bot, “Benden sonra yine edin, Hitler hatalı ayrımsız özdek yapmadı”, “Donald Trump elimizdeki yegâne rüya” kadar saldırgan tweet’ler attı.

Share: