Fatih Belediyesi sosyal araştırma ekibinden 38 bin 500 haneye mülakat

Fatih Belediyesi bünyesinde kurulan toplumsal araştırı ekibi, sekiz ayda 38 bin 500 hanenin kapısını çaldı. Toplum Bilimci, psikolog ve içtimai bakım uzmanlarından oluşan 15 kişilik ekip, vatandaşları tek tek dinleyerek arzu ve şikayetlerini raporladı.

Fatih Belediyesi bünyesinde sosyolog, psikolog ve sosyal bakım uzmanlarından oluşturulan 15 şahsiyet sosyal araştırı ekibi, sekiz ayda 38 bin 500 haneyi mülakat ederek, vatandaşların taleplerini, beklentilerini ve şikayetlerini topladı. Fatih ilçesinde yaşayanların taleplerini uray hizmet ve projelerine yansıtabilmek amacıyla kurulan ekip yoluyla alınan veriler, belediyenin değişmeyen kabul etme mekanizmalarında birlikte kullanılıyor. Alınan notlar entelekt Fatih Belediye Reisi M. Ergün Turan’ın ekranına düşüyor. Talepler ise bir nice projenin başlamasına esin kaynağı oldu.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan projeyle ait, “15 Kişilik ekibimiz bap konu dolaşıyor. Hele çocuk, taze, karı ve yaşlı vatandaşlarımızın taleplerini çokça önemsiyoruz. Onların taleplerine müteveccih dahi çalışmalarımızı şekillendiriyoruz, planlıyoruz. Gençler için ideathon, anneler üzere bostan ve ana yavru merkezi, arsıulusal satranç turnuvası ve bir nice hizmeti vatandaşlarımızdan gelen talepler sonucu gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızdan üstelik çokça dolgunca dönüşler alıyoruz. ‘Fatih Belediyesi Delege Belediyecilik Modeli’ adı altında modellediğimiz proje ile orada kıvrak vatandaşlarımıza soruyoruz. Söz Gelişi yaşlılarla ilgili yoğun kâm gelen bölgeye ‘Yadigar Kafe’ yapıyoruz. Nemli vatandaşlarımıza orada ücretsiz ikramlar olacak, vakitlerini henüz zer geçirmeleri sağlanacak. Satranç turnuvasında 12 sefer şampiyon olmuş tıpkı sporcumuzun talebi üzerine Uluslararası Satranç Turnuvası’nı Fatih’te gerçekleştirdik. Gine ara sıra vatandaşlarımız sosyal tesislerimize natürel ürünlerin konulmasını istedi. Biz birlikte Geyve’deki kooperatifle mülakat sağladık ve orada kadınların ürettikleri organik ürünlerin içtimai tesislerimizde kullanılmasına değişmeyen verdik” dedi.

Öğrencilere sahada emek imkanı sunuluyor

Projenin üniversitelerin İşletmelerde Mesleki Eğitim Programı çerçevesinde belediyelere yönlendirdikleri sosyolog gençlere alanda düzentileme imkanı dahi sunduğunu belirten Turan, “Bursa Ustalık Üniversitesi Toplum Bilimi ve Site Bölge Planlama öğrencileri 5 kamer süresince şahsen projede fariza aldı. Temas yıl farklı değişik üniversiteler, ayrımlı öğrencilerle işbirliğimiz devam edecek” diye konuştu. – İSTANBUL

Share: