Fen insanlarından telefonu yüklemek üzere yeni formül: Giyecekler pile dönüştü

el telefonu, giyilebilir cihazlar derken modern insanın arz şişman sorunlarından biri da yükleme sorunu oldu. Fen insanları bile bu ihtiyacı diremek üzere kılgı çözümler aramaya devam ediyor.

Son kendisine Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kıyafetleri sakil kaynağına dönüştürmenin ayrımsız yolunu keşfettiler.

İnsanların tabii adına ürettiği enerjiyi kullanmanın ve dijital cihazları veya giyilebilir cihazları şarj etmek için cümbüş yüklerine dönüştürmenin tıpkısı yolunu buldular. Sonuçta birlikte enerji üretebilen bir güpür parçası geliştirdiler.

Geliştirilen bu özel kumaş, üstüne bastırık fail strese tepki veren tıpkısı polimer. İnsan derisi ile sürtünmesi halinde stresi elektriğe dönüştürebiliyor. Kumaşın dayanıklılığını imtihan etmek için yine yeniden yıkanıp oynandı ve beş ayak tabanı kadar çalıştığı görüldü.

Deneylerde prototipin, metrekare başına 2,34 watt ruh üreterek sayısal cihazları ve giyilebilir cihazları çağ süresince aktif tutmayı başardığı gözlemlendi.

Share: