Fen Oturmuş üyesinden anımsatma dozu uyarısı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Kovid-19 fenomen sayılarındaki artışa ilişik değerlendirmelerde bulundu.

Esenlik Bakanlığının 25 Temmuz-1 Ağustos verilerinde haftalık hikâye sayısının 406 bin 322 olduğuna dikkati calip Kayıpmaz, “Günlük fenomen sayısı 50 binin üzerinde gerçekleşti. Hangi yazık kim Kovid-19 nedeniyle vefat fail vatandaşların sayısında de artım görüldü” dedi.

Hele Kurban Bayramı’nda yaşanan içtimai hareketliliğin fenomen sayılarındaki artışı etkilediğini vurgulayan Kayıpmaz, hastalığın yayılımının önlenmesi amacıyla dolgun taşıma araçları, asansörler, sağlık kuruluşları üzere kalabalık ve tutkun ortamlarda peçe kullanılmasını önerdi.

Kayıpmaz, Kovid-19’a cebin genişlik cesim koruyucunun telkih olduğuna işaret ederek, “Üç aşılama seçeneğimiz var, biri üstelik ülkemizde geliştirilen TURKOVAC. Anımsatma dozu zamanı mevrut yahut on paralık telkih olmamış kişilerin kesinlikle aşılarını olmasını öneriyoruz. Alelhusus 50 yaş üstü fertler, muafiyet sistemi, önsezi, akciğer hastalığı olan yahut amansız hastalık tedavisi gören kişilerde hatırlatma düze aşılarının ihmal edilmemesi gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Günde averaj 40 birey Kovid-19 nedeniyle ebedî uyku ediyor”

Doç. Dr. Kayıpmaz, araz gösteren kişilerin PCR testi yaptırması ve kendilerini izole etmesinin önemine vurgu yaparak, Kovid-19 zımnında korkulu bakıma yatırılan, ölüm fail kişilerin nazik bölümünün yaşı müstakbel, ek hastalığı mevcut efrat olduğuna dikkati çekti.

Hastalığı ayakta atlatan eşhas açısından de bazı belirtilerin alelhusus 2-3 çağ süresince çok azaltan olabileceğini dile getiren Kayıpmaz, “Sonuç verilere bakarak, günde averaj 40 yaşama Kovid-19 nedeniyle ahiret yolculuğu ediyor. Bu hastalığı aşıyla önleyip, önlemlerle önüne geçebileceğimizi unutmamalıyız. Ferdî tedbirler yalnız kendimizi değil riziko grubundaki yakınlarımızı müzaheret etmek açısından da çok mehabetli.” değerlendirmesinde bulundu.

Hastanelerdeki Pandemi Kurullarının, Kovid-19 üzere ayrılan akak sayılarını ihtiyaca bakarak artırıp azaltabildiğini nâkil Kayıpmaz, Ankara Şehir Hastanesinin Kovid-19 kaynaklı poliklinik başvurularında bu hafta, bire bir eski haftaya göre benzeri miktar düşüş yaşandığını söyledi.

“Hatırlatma dozu aşılarının sonbahardan önceki olunmasında balaban fayda var”

Malumat Oturmuş Üyesi Kayıpmaz, vaka sayılarının müstevli boyunca dalgalı şekilde ilerlediğini anımsatarak, “Hele okulların açılacağı, kapalı mekanlarda daha çok vakit geçirilecek bağ bozumu-şita aylarında Kovid-19’un yayılımı üstelik artış gösterebilir. Bu nedenle hatırlatma dozu aşılarının bu mevsimden evvel olunmasında balaban fayda var.” diye niteleyerek konuştu.

Kovid-19’un ayrıntılı dönemli etkilerine da dikkati çeken Kayıpmaz, “Hastalığı geçiren eşhas 7 periyot bilahare test yaptırmadan toplumsal gönül dönebilse da virüsün saçılımının 14 ahit süreyle bitmeme etme riski bulunuyor. Bu nedenle şahıslar günlük yaşantısına, işe dönse de çevrelerindeki kişileri arkalamak açısından benzeri müddet elan peçe takmaya özen göstermeli.” dedi.

Çin’dahi ‘langya virüsü’ alarmı: Pandemi ihtimali var mı?

 

Çin’bile kovid vakaları 3 ayın zirvesinde

 

Haftalık Kovid tablosu açıklandı: 406 bin 322 gönül zait

 

Share: