Ferasetsiz tahavvül farkındalığı amacıyla medikal maskelerden gelinlik tasarladı

Kırıkkale’de moda tasarım öğretmeni, üretim hatası medikal maskelerden gelinlik hazırladı.

Kırıkkale Halk Terbiye Merkezi’nde dirayetli öğreticilik, salgın döneminde birlikte maske atölyesinde şeflik işleyen moda dizayn öğretmeni Şerife Timurlenk, üretim hatası 500 iyileştiren maske kullanarak tasarladığı gelinlikle gabi tahavvül üstüne farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

İstanbul’dahi bire bir alışveriş merkezinde gelişmemiş müddet sergilenen gelinlik, Kovid-19 salgınını bile hatırlatıyor.

Timurlenk, AA muhabirine, Kovid-19 salgını döneminde Halk Eğitim Merkezince kurulan atölyelerde peçe üretimi yaptıklarını anlattı.

Kendisinin de işlik şefliği yaptığını belirten Timurlenk, “Arkadaşlarımızla 200 milyona mümasil maske ürettik. Bu süreç, hem toplumsal bire bir proje oldu hem üstelik kadınlarımıza hareket imkanı sağladı. Keyif ve eğitim bilimi sektörünün maske ihtiyacını burada karşıladık. Bu tam kullanıma akıllıca olmayan üretim hatası maskeler ortaya imdi.” diye niteleyerek konuştu.

“Gelinlik bakir tıpkı başlangıçtır, aydınlıktır.” düşüncesinden yola çıkarak üretim hatası parafin maskelerle tasarıma başladığını dile getiren Timurlenk, “Gelinliğimizin tamamına yakını istihsal hatası maskelerden oluşuyor. Umum çiçeği, gelinliğin üzerindeki süslerin hepsi atılmış maskelerden yapıldı. Gelinliğin çöz astarı dahi eski tıpkısı güneşlik perdesinden oldu. Çokça adamakıllı oldu ve ilgi çekti.” dedi.

Gelinliği talip görebilir

Bu çalışmayla afiyet çalışanlarına de teşekkür ettiklerini vurgulayan Timurlenk, şunları kaydetti:

“Üretim hatası maskeler ve atılan malzemelerden yaptığımız gelinlik, imdi Ahali Yetişek Merkezi’nin ana binasında sergilenecek. İsteyen vatandaşlarımız gelip burada görebilirler. İnşallah bundan sonra dahi hayatımızda salgın olamaz ve peçe, gelinliğimizle alay malay hayatımızdan sağ esen menfaat. Antrparantez gelinliğimizi yısa etmek isteyenler dahi oldu ama ağız ağıza maskeden çalışıldığı için yırtılma ihtimali faziletkâr ve giyinmeye makul değil. Sergilensin diyerek sahne dünyamda canlandırdığım ayrımsız özdek.”

Share: