Fındıkta randıman ve kalite üzere hasat uyarısı

Giresun Tarım Odaları Eş Güdüm Müesses Başkanı Abdullah Delice, daldan düşmeden yapılan değme hasadın erken olduğuna dikkat çekerek hem verim hem da konuşu açıdan yerden hasat yapılması gerektiğini söyledi.

Giresun Tarım Odaları Eş Güdüm Oturmuş Başkanı Abdullah Delimsirek, yerden hasat yapmamaları üzerine uyarılarda bulundu.

Giresun Ziraat Odaları Eş Güdüm Yerleşmiş Başkanı Abdullah Delicesine yaptığı açıklamada, “Daldan toplanan fındıkta alçak aynı rekolte ve kilogram kaybı oluyor. Hasatta evvel kıran bilahare ölçülü ve erdemli kesimler hasat yapar. Yaka kesimler içinse 14 Ağustos tarihi hasat için verildi ancak şuan fındığını toplayıp patoza verildiğini da görüyoruz. Olgunlaşmadan toplanan fındıklar hem verim, hem alfatoksin için mesnet oluşturacağı kabil ekonomik namına bile kaybı vardır. Fındıkta vaktinde hasat ve kurutma çokça önemlidir. Üreticilerimiz çabuk ederek daldan fındığı elan yeşilken toplamaya başlıyor. Daldaki fındık olgunlaşmamıştır. Umum kendisine olgunlaşması için yere düşmesi geçişsiz. Yerden toplanan fındık ayrımsız zamanda maliyeti azaltır. Henüz birkaç zahmetle daha çok fındık toplanır. Bir dahi olgunlaşmadan dalda toplanan fındık randıman kaybına bozukluk tamam. Olgunlaşmadığı amacıyla içi çürüyebilir ve bu üstelik iyi seçilmediğinde depolarda alfatoksine mesnet oluştururuz. Bu nedenle fındıkta kurutma ve seçme üstelik az çok önemlidir” dedi.

TMO fındık üreticilerine çiftçiliği öğretti

TMO’nun standartlarına bakarak da kurutmaya ve seçmeye ehemmiyet yüklemek gerektiğini anlatım eden Delimsirek, “Fındığı haşatından çuvallamaya kadar standartlara uyarsak tek üreticinin TMO’dan izansız döneceğine inanmıyorum. TMO bölgemizde fındık alımına başladığı günden beri fındık üreticilerimize çiftçiliği öğretti. Üreticilerimiz elan bilinçli fındık hasadı yapmakta ve kurutup seçmektedir. Bunu bereketli eden üreticilerimizde hem elan erdemli randımanlı işaret elde etmekte hem bile TMO’ya fındığını verebilmektedir” diye konuştu. – GİRESUN

Share: