FISU Acun Üniversiteler Dövüş Sporları Kupası sona erdi

Samsun’bile düzenlenen Arsıulusal Darülfünun Sporları Federasyonu (FISU) Acun Üniversiteler Dövüş Sporları Kupası sona erdi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin eş sahipliğinde düzenlenen ve muaythai, güreş, yumruk oyunu, karate, sambo, wushu gelmek üzere 6 kategoride gerçekleştirilen turnuvaya 56 ülkeden 1100 sportmen katıldı.

Turnuva, Yaşar Şarki Spor Salonu’nda karate, Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda güreş ve OMÜ Sarp Taşmektepligil Spor Salonu’nda yumruk oyunu müsabakalarıyla sona erdi.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Mehmet Günay, AA muhabirine, Türkiye’nin tarihi ayrımsız muvaffakiyet elde ettiğini söyledi.

Sporcuların aldıkları madalyalarla kendilerini gururlandırdığına meni fail Günay, “Türkiye kendisine 36 zer, 34 gümüş, 64 bronz kalkışmak amacıyla 134 madalya alarak oyunları bir numara tam bitirdik. Bildirme yakın rakibimiz Ukrayna, üçüncü İran oldu fakat arz andıran rakibimiz ile aramızda 80 madalya ayırt var.” dedi.

Turnuvaya 6 federasyonla tasrif yaparak geldiklerini anlatan Günay, “Genelde milli takımlarımızın bir numara ve ikinci sporcularına okazyon verdik. Esasen Türkiye şampiyonlarına nasip tanıdık. Deneyimliler vardı, şimdikiler vardı, bu üstelik arsıulusal repertuvar oldu sporcularımıza ama 202 sportmen ile katılıp 134 madalya kabul etmek gerçekten bizi gururlandırdı.” ifadesini kullandı.

Günay, 6 kategoriden takkadak samboda ikinci olduklarını, gayrı kategorilerin hepsini birincilikle bitirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu da ayrı aynı gelgel veriyor. Bu organizasyonu Türkiye’ye ahzetmek amacıyla müracaat ettiğimizde Bilgisizlik ve Spor Bakanlığımızın inanılmaz desteği oldu. Sayın Bakanımıza çok teşekkürname ediyorum. Başarılı ayrımsız organizasyona imza attık. Sportmen, yargıcı, antrenör oluşmak amacıyla 1800 kişinin katıldığı çokça pir ayrımsız organizasyondu. Buraya katılanların bütünü kıvançlı ayrıldı. Gökçe Yazın üstelik üniversiteler bazında yapılan Avrupa Oyunları’nda ikinci olduk. Üniversite bazında Yeditepe Üniversitemiz Avrupa şampiyonu oldu. Üniversite sıralamaları yapılıyor, yeniden geçmiş üçte bir nice üniversitemiz olacak. Bu, şurası gösteriyor; gençlerimize okazyon verilirse başarabiliyor. Bu, bizim amacıyla çok henüz düşündürücü.”

Turnuvada kızların elan başarılı olduklarına dikkati calip Günay, “Son yıllarda kızlar erkeklerden imdi madalya almaya başladı. Madalya düzlük, almak üzere mücadele fail amma alamasa birlikte takım şampiyonlukları almamıza destek olan bütün gençlerimizi kutluyorum. İnşallah bu sükse sürdürülebilir olsun. Çünkü sunturlu ülkemiz bu başarıları adalet ediyor.” diye konuştu.Share: