Fiyatı üreticisinin yüzünü güldürdü… Zeytinin yağ yolcuğunda aheste düzentileme

– Fiyatı üreticisinin yüzünü güldürdü… Zeytinin yağ yolcuğunda okkalı faaliyet

Bu sene fiyatı ve verimi artan zeytinyağının litresi litresi 80-100 TL ortada satılıyor

ADANA – Adana’nın Kozan ilçesinde dünya ve sofralık zeytin hasadının başlamasıyla alay malay zeytinyağı fabrikalarında binbir emekle toplanan zeytinlerin yağ yolculuğu başladı. Bu sene fiyatı ve verimi artan zeytinyağının litresi 80-100 TL beyninde satılıyor

Zeytinyağı üreticisi Mehmet Aslanhan hasat sonrası zeytinlerin yağın kalitesinin erdemli olması içi kurutulmaması gerektiğini belirterek, “Bu yıl başka yıllara göre zeytinyağı verimi faziletli. Kozan’da şuan 5 zeytinyağı fabrikası geceli gündüzlü mesai yapıyor. Bu zaman yağışsız geçti, zeytinler sıkıştı, ürünler, meyveler sıkıştı. Son Teşrin ayında muhtemel yağmurların yağması ile kapalı süreci kısmen atlattık. Bu yıl zeytinyağı çokça kıymetli. Fiyatlar yüzdelik yüz arttı. Elinde olanlara sesleniyoruz buradan sakın ziyan etmesinler. Amma üreticiler bu bölgede haddinden fazla yapıyor, zeytinleri toplayıp kurutmasın. O ant yağ asidi faziletkâr oluyor. Ayrımsız bile yağmurdan sonra acilen topluyorlar. O bile şişiriyor zeytini suya akçakesme dediğimiz görüngü oluyor” dedi.

Aslanhan, fiyatı ve verimiyle üreticisinin yüzünü güldüren zeytinyağının fabrikalarda litresi 80 TL’den satıldığını, üreticinin ise 100 TL’den sattığını kaydetti.

Üretici Taner Göçer’da 10 dönüm zeytin bahçesinden bu yıl 2-3 titrem ortada kitap hasat ettiklerini belirterek, “Bu yıl ağaçlara bakamdık ama Cenabıhak bereketini versin” diye konuştu.

Tufan Beyinli ise zeytinyağını ticari amaçlı değil sülale içre tükettiklerini, 150 kilogram zeytinden 40 litre yağ aldıklarını söyledi.

Share: