FKA’dan toprak planı çalıştayları ile hikmet alışverişi

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ruh gösteren Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) aracılığıyla 2024-2028 Bölge Planı tedarik çalışmaları çerçevesinde bölge illerinde “Toprak Planı Çalıştayları” düzenlendi.

Sırasıyla Bingöl, Tunceli, Elazığ ve Malatya illerinde düzenlenen çalıştaylara kamu gurur ve kuruluşları ile sivil sosyete örgütlerinden temsilciler iştirak sağladı. Çalıştaylarda, Endüstri ve Ar-Ge, Ulaşım-Altyapı, Ekincilik ve Rustik Kalkınma, Toplumsal ve Beşeri Sermaye, Turizm ve Tanıtım, Enerji ve Madencilik, İklim Değişikliği oluşmak üzere yedi kategoride oluşturulan ve çok sayıda katılımcının meydan aldığı komisyonlarda, Fırat Kalkınma Ajansı eksper personelinin moderatörlüğünde, bölgesel projeler ve çözüm önerileri değerlendirildi. Çalıştaylara ilgilendiren açıklamalarda bulunun Fırat Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Mıntıka Planı Çalıştaylarının Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illeri amacıyla haddinden fazla eke olduğunu söyledi. Yoğunlu, çalıştaylarda katılımcılardan mevrut proje önerilerinin öneminin altını çizerek, buradaki amacının mıntıka planına birlik hissedar kurumların katkıda bulunması olduğunu anlatım etti. Yoğunlu, “Çalıştaylarımızda bölgemizin kalkınmasına yönelik koskocaman konularda hikmet alışverişi gerçekleştiğine inanıyorum” dedi.

Çalıştaylarda TRB1 Bölgesindeki Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli illerinin bulunan sorunların ve bunlara dair çözüm önerilerinin dile getirildiğini kaydeden Yoğunlu, bulunan potansiyelin kullanılabileceği bire bir nahiye planının oluşturulması üzere tedarik çalışmalarını titizce yürüttüklerini söyledi. Toprak planlarının hiyerarşide üçüncü sırada geldiğini nâkil Yoğunlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Nahiye planları hem mekansal adına hem de sektörel kendisine yüce olup kamu yatırımlarını bölgede belirleyen, onların içeriğini işaret fail planlardır. Toprak planı hazırlıkları, 2022/7 Basit Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereği, ulusal düzeyde koordinasyonu Uran ve Teknoloji Bakanlığı özelinde Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü vasıtasıyla bölgelerde ise Kalkınma Ajansları yoluyla yürütülmektedir. Bağımlı bizler kesim planını yaparken bölgede, yerelde eş güdüm ve dokümantasyon işini yapıyoruz. Aslında kesim planının içeriğini beraber belirleyeceğiz. Beraber belirleyeceğimiz içerikteki yöntemlerden bire bir tanesi da bu çalıştaylardır. Çalıştaylarımızın öncesinde de paydaşlarımızın zer fikirlerini ve görüşlerini almak için web sitemiz ve içtimai iletişim araçları aracılığıyla anketlerimizi yayınlamıştık. İnşallah düzenlemiş olduğumuz çalıştaylarımız ve katılımcılarımızın katkılarıyla nahiye planın içeriğini alelhusus stratejisini ve hedeflerini belirleyeceğiz.”

Yoğunlu, Kesim Planı Çalıştaylarını iki kademeli olarak gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “İlk aşamasında ajans kendisine yapmış olduğumuz icraat sonucunda muayyen olan ihtiyaçlar ve mesail katılımcılarla paylaşıldı. Bunlara munzam kendisine katılımcıların esermek istediği icap ülke özelinde gerekse mıntıka genelinde ülkü tespitlerini beraber değerlendirerek ortaya çıkarmaya çalıştık” dedi.

Toplantıları yedi ayrı ihtisas masası oluşturarak gerçekleştirdiklerini belirten Yoğunlu, “İhtisas masalarımız bölgemizin sosyo-ekonomik gelişimiyle ilgili içerikleri belirledi. beherglas ihtisas masasında mesail tespit edildikten bilahare ikinci kısımda biz bu sorunların çözümüne müteveccih hal önerileri ve projeler önerdik. Burada alelhusus şunun altını resmetmek istiyorum. Mıntıka planında katılımcılarımızın verdiği hal önerileri veya verdiği proje önerilerinin kategorik gerçekçi olması lazım. Zira bunlar öncelikle ajans aracılığıyla sonradan birlikte sair amme kurumlarımız eliyle envestisman programına alınma hususunda mehabetli projeler olacak” dedi.

Yoğunlu, Nahiye Planının 2024-2028 yıllarını kapsayacağının altını çizerek, “Toprak planımızın belirleyeceği odaklar, stratejiler, hedefler hepimizi ilgilendirecek. Toplantılarımıza haddinden fazla farklı kurumlardan temsilciler katıldı. Sivil sosyete örgütlerimiz katıldı. Gerek hareket dünyasından lüzum hususi sektörden, amme kurumlarından temsilcilerimiz meydan aldı. Yapacağımız projelerde veya yatırımlarda nahiye planlarımız kesin asıl dokuma edecek. Bu yüzden bölge planına ne kadar çok yardım verebilirsek ilimizi, şehir, rustik alanlarımızı, ilimizdeki yüce sektörleri, ilimizdeki beşeri kaynağı ve farklı hususları hangi büyüklüğünde bol yansıtabilirsek bölge planı de o kadar bölgemizi yansıtmış olacak. Katkından ufuk mecmu katılımcılarımıza teşekkürname ediyorum. Oluşacak Toprak Planımızın illerimize ve bölgemize şimdiden şiddetli olmasını diliyorum. Desteklerinden ufuk Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğümüze teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde açıklamasını tamamladı. – MALATYA

Share: