Form Bankası yöntem faizini yüzdelik 12’ye indirdi, uzmanlardan aksülamel gecikmedi: Güler misin ağlar mısın?

Minval Bankası, TL’deki kaba derece kaybı ve yıllık enflasyonun yüzdelik 80,21’e yükselmesine rağmen yüzde 13 olan yöntem faizini eylül ayında yüzdelik 12’ye düşürdü.

Vezneci; sabık yıl politika faizini ilkgüz, ekim, teşrinisani ve antrakt aylarında mecmu 500 temel puan indirerek yüzdelik 19 seviyesinden yüzdelik 14 seviyesine çekmişti. Vezneci; sülale, küçük ay, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz ayında bile beklentilere koşut yerine faizde temas değişikliğe gitmedi.

Ancak banka, şaşırtı bir şekilde bu yılın ağustos ayında siyaset faizini 100 baz benek indirerek yüzdelik 13 seviyesine çekmişti.

EKONOMİSTLERDEN TEPKİ GELDİ

Ürem kararının dolar/TL, kamu zamanların rekorunu kırarak 18,40 TL seviyesinde iş görmeye başladı. Ekonomistler repo indirimini değerlendirdi.

“KAR EYLEMEK İÇİN BALABAN FIRSAT”

Sarp Karatepe, “Krediye erişimin ağırbaşlı şekilde zorlaştırıldığı bu dönemde yapılan repo indiriminin biricik aynı açıklaması olabilir: Bankalara ve dolayısıyla banka hisselerine korumak. Bambaşka açıklaması imkânsız. Repo indirimi ile; bankaların MB’den istikraz maliyeti düşecek. KKM faiz oranları düşecek, çünkü siyasa faizi +3 benek limiti var. Alsana maliyet indirimi ve kar gelmek üzere iri vesile” ifadelerini kullandı.

“HADDINDEN FAZLA YAZIK”

Maksat Gürses getiri indirimine, “Çok efsus; kişi parasını gömen ayrımsız eşkal bankası bambaşka yerde bulunmayan…” ifadeleriyle reaksiyon gösterdi.

“GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?”

Hafi Eğilmez repo indirimi kararının izahı olmadığını “Enflasyonun artmaya devam ettiği ülkede suret bankası getiri indiriyor ve ara sıra yorumcular gerekçeye bakalım diyorlar. Güler misin ağlar mısın?” sözleriyle açıkladı.

“HANGİ FAİZE KARŞIYIZ MECMU OLARAK?”

Saz Şairi Bingöl, “Form Bankasının faizi yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşürdüğü tıpkısı ortamda; Vatandaşın Devlete olan borcuna makbul rötar faizi yüzde 30. Vatandaşın Devletten olan alacağına makbul ürem ise yüzdelik 9. Şimdi biz ne faize karşıyız cümle adına?!” değerlendirmesini yaptı.Share: