Fransa: İsrail Gazze’deki ablukayı kaldırmalı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Mısır’ın arabuluculuğu ve Mürekkep Uluslar (BM) ile Katar’ın desteğiyle sağlanan arabuluculuğu takdirle karşıladığını açıkladı. Açıklamada, henüz aşkın gerginlik ve sivil ölümlerin olmaması amacıyla taraflara yükümlülüklerine uymaları çağrısı yapıldı.

‘Gazze’ye muvasala temelli adına açılsın’

Açıklamada, Fransa’nın sivillerin hölümünden çeki duyduğu belirtilerek, insani yardımların, akaryakıt girişinin birlikte yaralıların ve hastaların acul şekilde transferlerinin yapılması için Gazze’ye erişimin kalıcı yerine açılması çağrısında bulunuldu.

İsrail’in ablukayı kaldırmadan Gazze’de daimi benzeri istikrarın sağlanmayacağına değinilen açıklamada, Fransa’nın, Avrupalı ve lehçe ortaklarıyla adaletli ve kalıcı tıpkısı barışın oluşması amacıyla “politik ufku” baştan organizasyon etme çabalarını sürdüreceği söylendi.

İsrail’in Gazze saldırıları

İsrail, hamle hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma günü Gazze’deki İslami Cihad’a ilişkin olduğunu tez ettiği hedeflere hücum başlatmıştı. Saldırılar üstüne Gazze’den İsrail yönüne tıpkısı kol roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 bala ve 4 kadının düzlük aldığı 44 güç ahiret yolculuğu etmiş, İsrail tarafındaysa rastgele ölüm yaşanmamıştı.

Çevre beyninde Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan ateşkes 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Sisi,İsrail Başbakanı Lapid’le Gazze ateşkesini konuştu

 

İsrail, Gazze’den sonra Batı Şeria’birlikte da yıkıma başladı

 

İslami Cihad’dan Gazze’deki bırakışma üzere açıklama

 

BM ve BENDE Gazze’deki ateşkesi destekledi

 

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki mütareke uygulamaya girdi

 

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres nükleer müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

Share: