G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’bile mevcut nükleer santralleri kontrol etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan yazılmış açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya çekirdeksel santralinin yanında Ukrayna’nın arsıulusal akseptans görmüş sınırları içindeki bütün çekirdeksel tesislerin birlik kontrolünü derhal kanuncu sahibi Ukrayna’ya gabi vermesini arzu ediyoruz. Zaporijya nükleer santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini gözdağı yahut ağırbaşlılık olmadan yerine getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santral üzerindeki daima kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA DESTEK YİNELENDİ

Öte yandan açıklamada, Mürekkep Milletler’e (BM) mecbur Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) tamam bindi verildiği dahi yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle devam etti:

“IAEA’ya tam ve daim desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki umum çekirdeksel tesislere emniyetli ve peyda benzeri şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle doğrudan ve müdahale olmaksızın bildirişim kurabilmelidir.”

NELER OLMUŞTU?

Zaporijya nükleer santrale andıran noktada planlı saldırış sonucu santral hasar gördü. Saldırının arkası sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi bahis konusu saldırının hem Ukrayna hem da çevresindeki bir nice ülkeyi tehlikeye attığını ve bu eşkal saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan takım gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Guterres’ten çekirdeksel silahlara erbap ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

UAEA’dan Zaporijya Çekirdeksel Santrali amacıyla ‘felaket’ uyarısı

 

Share: