Garo Paylan’dan ‘Ermenistan ile Ticaret’ Çağrısı: “Bu Sınırı Bire Bir An Geçmiş Açalım”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ticaret Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticaret fırsatına özen çekerek, “Bu sınırı ayrımsız zaman önceki açalım. Ayrımsız vesile penceresi var, hazar amacıyla. İktidardaki Paşinyan tıpkı kaime ortaya koymuş durumda sulh üzere amma biz bu iradenin elini tutmazsak, barış talepleri bedel bulmazsa bu meseleler akamete uğrar” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda zaman Tecim Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Komisyonda hezel alan Garo Paylan, Tecim Bakanı Mehmet Muş’a, Ermenistan sınırının neden hala merbut olduğunu sordu. Sınırın bire bir zaman önceki açılması üzere davet yapan Paylan, şunları söyledi:

“Bir fırsat penceresi var, barış amacıyla. Demin, bu önyargıları tahammül zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının gelişigüzel kazanacağı bir canlı yaratmalıyız. Savaşta hep bu arada kaybettik. Şimdi hep bu arada kazanma zamanı.

Memleketin, komşularıyla tekmil sınırları ayan. Fakat Ermenistan’la 30 yıldır sınırlar mecbur. Aynı mazeret vardı sınırların ilişkin olması ile ait, 2 yıl ilk bu kulp bile ortadan kalktı. 2 yıldır sınırlar hala mecbur. Illet açılmıyor bu cızık? Sadece üçüncü mevki vatandaşlarına açılması üzerine bire bir kaime bile vardı.

“BU ÖNYARGILAR NASIL KALKACAK SAYIN VEKIL”

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’daydım. Oradan buraya akilane, buradan oraya akıllıca önyargılar var. Birbirine andıran iki halk, bin yıldan fazla müddet bire bir arada yaşamış, ticaret yapmış, kardeş kardeş muammer iki halktan bahsediyoruz. Bu önyargılar lacerem kalkacak Sayın Icra Vekili? Biz, ticaretin önceki gerçekleştiği ve kurumsallaştığı topraklarda yaşıyoruz. Siz biliyorsunuz, bu önyargılar bittabi kalkar? İki ülke arasında gerginlik varsa sınırlar açılır, tecim başlar, insanlar birbirini tanır.

“YENİDEN TİCARETİN MERKEZİ OLMA ŞANSIMIZ VAR”

Ermenistan 30 yıldır sınırları sınırlanmış tutularak cezalandırıldı dahi evet şarki illerimiz cezalandırılmadı mı? Kars, Ardahan, Dert, Van… Trabzon, Rize limanları aktive edildi evet… Bunların çalışması üzere bu sınırları açmamız lazım. Ermenistan üzerinden Azerbaycan’a ve Ilımlı Asya’ya anlayış ve Çin’e büyüklüğünde olacak kânunuevvel hattını aktive ika, yeniden ticaretin merkezi olma şansımız var. Siz yüzünüzü batıya dönmüşsünüz ama biraz bile doğuya dönmenizi arzu ediyorum sizden. Mademki gestalt aynı büyüklük olacağız; bir gözü batıda, tıpkı gözü doğuda olan bir ülke olacaksak bu anlamda Ermenistan’ın anahtar bire bir devlet olduğunu düşünüyorum. Sizi bu konuda sorumluluğa davet ediyorum.

Bu sınırı tıpkısı dakika geçmiş açalım. Bir fırsat penceresi var, barış amacıyla. İktidardaki Paşinyan bire bir irade ortaya koymuş durumda barış üzere amma tığ bu iradenin elini tutmazsak, barış talepleri kıymet bulmazsa bu meseleler akamete uğrar. 90’larda dahi bu punt vardı, akamete uğradı. 2008’da dahi bu okazyon vardı, siz bile çok mebzul biliyorsunuz, akamete uğradı. Şimdi birlikte bire bir okazyon penceresi var. Demincek zamanıdır diyorum. Şimdi, bu önyargıları tahammül zamanıdır. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın ve Türkiye halklarının alay malay kazanacağı ayrımsız güçlü yaratmalıyız. Savaşta hep bu arada kaybettik. Azeriler bile kaybetti, Ermeniler bile kaybetti, bütün beraber kaybettik. Demin, bilcümle bu arada kazanma zamanı. Bu açıdan hem Ermenistan’la hem Azerbaycan’la ilişkilerin normalleşmesi üzere ticaretin açacak rolde olduğunu düşünüyorum. Sizi dahi kapıları ayrımsız an ilk açmaya ve bu konuda baskı almaya davet ediyorum.”

Share: