Garo Paylan’dan Nazır Ersoy’a: “Ermeni Manastırlarının Dam Kendisine Kullanıldığının Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan, geçen hafta Van, Bitlis ve Muş’taki tarihi kilise ve manastırları musahabe ederek incelemeler yaptı. Kilise ve manastırların bazılarının yurttaşlar yoluyla dam kendisine kullanıldığını tamlayan Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, “Ermeni manastırlarının dam namına kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini tefevvuk etmek amacıyla neden ayrımsız madde yapmıyorsunuz” diye niteleyerek sordu.

Garo Paylan, Van, Bitlis ve Muş’ta inceleme yaptığı tarihi kilise ve manastırlarla ilgilendiren Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Önergesinde, “Geçtiğimiz günlerde Van, Bitlis ve Muş illerinde yürüttüğüm programda, bu illerdeki tarihi ve kültürel önemi haddinden fazla erdemli yüzlerce Ermeni kilise ve manastırın iri çoğunluğunun bulunmayan edildiğini, geride kalanların üstelik bakımsızlıktan ve definecilerin vandalizmi zımnında yıkılmak amacıyla olduğunu belirleme ettim” diyen Paylan, Vekil Ersoy’a şu soruları yöneltti:

“Van, Bitlis ve Muş illerindeki Ermeni kilise ve manastırlarını yetirmek üzere hastalık harekete geçmiyorsunuz? Ermeni manastırlarının ahır kendisine kullanıldığının farkında mısınız? Ermeni kilise ve manastırlarındaki definecilik faaliyetlerini gidermek üzere bozukluk benzeri husus yapmıyorsunuz? Bu illerdeki Kültürel Varlıkları Esirgeme Kurulları, Ermeni kilise ve manastırlarını hastalık korumaya almıyor? Bu illerdeki Himaye Kurullarının şimdiye kadar siper altına aldığı gayrimenkul kültürel yaratıklar hangileridir?

Ermeni kilise ve manastırlarını namevcut olmaya ayrılma eden, bu illerdeki Esirgeme Kurulları karşı anket anahtar mısınız? Bu illerdeki Ermeni kilise ve manastırlarından kaçı bozgunluk, kaçı okkalı hasar görmüş, kaçı riskli durumdadır? İzi üstelik kalmayan birçok Ermeni kilise ve manastırı bulunmaktadır? Van, Bitlis ve Muş illerinde Ermenilere ilişik izleri şuurlu olarak namevcut ettiren büyüklük politikasını fark etmek üzere ayrımsız girişiminiz olacak mıdır?”

GÖRÜNTÜ: ARŞİV



Share: