Geleceğini kuran canlı kadınlar için istihdam amacında önceki adım atıldı

Sabancı Vakfı eliyle desteklenen, Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı gelişim birliğinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı marifetiyle düzenlenen, “Geleceğini Kuran Tüvana Kadınlar” projesinin yer araştırması sonuçları doğrultusunda yüz yüze eğitimler başladı.

Sabacı Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu kapsamda hangi eğitimde ne istihdamda vadi düz (NEET) taze kadınlar üzere önce fiziki eğitim bilimi, Akçansa aksiyon birliğiyle Sabancı Vakfı ve UNDP Türkiye vasıtasıyla düzenlendi.

Türkiye’nin yeryüzü serbest katılımlı içtimai baskı projesi olan Sabancı Cumhuriyet Altını Seferberliği kapsamında gerçekleştirilen eğitim, Akçansa’nın İzmir Menemen’deki tesislerinde düzenlendi.

Canlı kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunların başında gelen referans, buluşma ve biyografi hazırlama süreçleri karşı bilgi yoksunluğunu yermek amacıyla planlanan “İşe Müracaat Becerileri” mevzulu eğitimde, işe referans süreçleri ve öz geçmiş hazırlama üzerine ayrıntılı bilgi verilirken, telaki simülasyonu gerçekleştirildi.

Eğitimde, NEET gailesiz kadınlara Türkiye’nin gelişigüzel durumunda hisse senedi, staj, terbiye ve hamle desteğine ulaşmalarını sağlayıcı Fırsatlar Haritası bile tanıtıldı.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Geleceğini Kuran Canlı Kadınlar projesinde bakir aynı sürece geçildiğini belirterek, “Geleceğini Kuran Güre Kadınlar Projesi’nin şubat ayındaki lansmanından bu yana; özel sektör, sivil sosyete, amme ve akademi tarafından kip çok kurumla aheste görüşmeler gerçekleştirdik. Kadınların kendilerine genişlik mümasil aksiyon, staj, eğitim ve aşama desteğine ulaşabilmelerine imkan veren Fırsatlar Haritası ile gelişigüzel projemizin sayısal portalını hayata geçirdik. NEET tendürüst kadınların beklentilerinin tespiti ve sektörel ihtiyaçların analizi için gerçekleştirdiğimiz meydan araştırmalarının sonuçlarını nihayet öğrendik.” ifadelerini kullandı.

Eğitime start vaktinin geldiğini aktaran Safkan, “NEET zinde kadınlarla aracısız ilişki edebileceğimiz yıpranmamış bire bir sürece giriyor, fiziki eğitimlere başlıyoruz. İlk eğitimi üstelik ne bahtiyar ki tıpkısı Sabancı kurumuyla, Sabancı Cumhuriyet Altını Seferberliği kapsamında Akçansa ile gerçekleştirdik. Akçansa tesislerinde İzmirli NEET canlı kadınlara ‘İşe Başvuru Becerileri’ üstüne yüz yüze eğitim bilimi verdik.

Önümüzdeki dönemde henüz bir nice alanda Adana, Diyarbakır ve İzmir’de eğitimlerimiz devam edecek. Hem eğitimlerden malumatlı oluşmak hem de NEET güre kadınların kendilerine uygun hareket, staj ve girişim desteği fırsatlarını inceleyebilmeleri için Fırsatlar Haritası’nı yakından strateji etmelerini öneriyorum. Taze kadınları eğitim ve istihdama kazandırmak amacıyla çaba harcayan bilcümle kurumları üstelik olanaklarını arz etmek amacıyla Fırsatlar Haritası’na davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

-İlk yüz yüze terbiye İzmir’bile

UNDP Türkiye Eksiksiz ve Sürdürülebilir Nema Portföyü Yöneticisi Mustafa Ulvi Yurdupak ise Geleceğini Kuran Tüvana Kadınlar Projesi kapsamında ne eğitimde ne istihdamda düzlük kayran canlı kadınların eğitim bilimi ve maharet geliştirmeye müteveccih ihtiyaçlarını tespit etmek üzere yaptıkları yer çalışmasını tamamladıklarını vurgulayarak, “Bu düzentileme ile öncelikle NEET genç kadınların mevcut durumunu ortaya koyduk. Belirlenen ihtiyaçlara ve sektörlere bakarak mesleki ve sosyal becerileri yetiştirmek üzere mukteza olan eğitimler, müşavirlik, mentorluk ve diğer mükemmellik ihya faaliyetlerinin neler olabileceğini belirleme ettik.

Projenin iş alanları olan Adana, Diyarbakır ve İzmir’dahi yaptığımız yer çalışmasının sonuçlarına göre bile evvel karşı karşıya eğitimimizi İzmir’de NEET kadınların katılımıyla gerçekleştirdik. Düz çalışmasıyla eş anlı kendisine geliştirilen portalımız Fırsatlar Haritası de NEET canlı kadınların yetişek, staj ve aksiyon imkanlarına ulaşması için muhteşem tıpkı araç adına geliştirildi. Bu bağlamda Fırsatlar Haritası ve eğitimlerin NEET canlı kendilerini geliştirmesinde ve istihdam edilebilirliklerinin artmasında balaban yardım sağlayacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Geleceğini Kuran Gailesiz Kadınlar” projesi, Türkiye’bile 18-29 gözyaşı beyninde ne eğitimde hangi istihdamda kayran alan (NEET) canlı kadınların hesaplı ve toplumsal hayata katılımlarını açık artırma hedefiyle şubatta hayata geçirildi. Proje, yüzdelik 50,5 oranındaki NEET genç kadınların farkındalıklarını tasarruf etmek, güçlenmelerini temin etmek, becerilerini ve istihdam fırsatlarını iyileştirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Projenin lansman faaliyetleri kapsamında april ayında Adana, Diyarbakır ve İzmir’de iklim brifing ve müzakere toplantıları gerçekleştirildi.

Yoğun ilgiyle karşılanan bu toplantılara; amme, sivil toplum, darülfünun, meslek örgütleri ve kooperatifler olmak üzere 152 kurumdan 260 yaşama katıldı. Proje üzerine bilgilendirilen katılımcılar, kişi deneyimleri ışığında NEET taze kadınların istihdam ve eğitim bilimi olanaklarına erişimlerine yönelik kuruntu ve önerilerini paylaştı.

Geleceğini Kuran Dinç Kadınlar projesinin yer muhteşem araçlarından biri olan “Fırsatlar Haritası”, 18-29 yaş arasındaki NEET tendürüst kadınların Türkiye haritası üzerinden kendilerine bildirme mümasil aksiyon, staj, yetişek ve etap desteği fırsatlarına ulaşmalarını sağlıyor.

Şimdiye kadar 1.500’e yakın fırsatın meydan aldığı Fırsatlar Haritası’nda amme, hür teşebbüs, yerel yönetimler ve sivil sosyete kuruluşları eliyle yayınlanan fırsatlara kayran veriliyor. Türkiye’da sayıları 3,5 milyona ulaşan ne eğitimde hangi istihdamda düz alan taze kadınlara fırsatlarıyla yankılanmak isteyen kurumlar da dijital portalın içerisindeki “Vesile Girişi” özelliğiyle kişi fırsatlarını haritaya giriş imkanı buluyor.

Share: