Gıdada indirim amacıyla zaruri adımlar geliyor

Hükümet, vatandaşları edisyon durumdan yönetmek için azık enflasyonunu düşürmeye odaklandı. Hem müstahsil hem de tüketicilerin mağduriyetini önleyecek düzenlemelere gidilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla, başta deri ürünleri atılmak için Tarım Cesaret marketlerinin etiketlerinde indirime gidilecek.

Ekincilik Güven kooperatiflerinin Türkiye genelinde 1300 civarında şubesi bulunuyor. Bu indirimlerle, piyasada fahiş fiyatların önüne geçilmesi dahi hedefleniyor.

Büyükşehirlerde tarıma akıllıca alanlar geliştirilecek

Elan çarkıt ve canlı meyve göveri üzere “site tarımı” modeli hayata geçirilecek. Alelhusus büyükşehirlerde tarıma uygun alanlar geliştirilecek.

Böylelikle kentler arası ince mesafelerden kaynaklanan geri hizmet maliyetleri düşürülecek, nişane kayıpları önlenecek, istihdam artışı sağlanacak.

Temel gıdalar için bakir sübvansiyon seçenekleri

Et, benzen, un, yumurta, yağ ve şeker hastalığı kabilinden ana gıdaların üretimi amacıyla yeni sübvansiyon seçenekleri uygulanacak.

“Sen üret yeter” sloganıyla, teşrinievvel öncesinde ayni müzaheret, hasat sonrasında ayırt ödemesi yapılacak.

Bayağı karı işletmelerine hayvancılık desteği sağlanacak.

Kırsal kesimde fiziki koşulların iyileştirilerek, hayvan ölümlerinin önlenmesi, vücut ve süt veriminin artırılması hedeflenecek.

Bakanlıktan gıdaya kibritçi strateji: 24 işletmeye faaliyetten men!

 

DİSK-AR hesapladı: Yoksulun azık enflasyonu yüzde 140 dayandı

 

Azık fiyatlarında eskimemiş hırs

 

Share: