Giresunlular, 101 sene önceki şehit sakıt dedelerini Ankara Haymana’da andı

Ankara’nın Haymana ilçesinde Sakarya Meydan Savaşı sırasında şehit olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri amacıyla yapılan “Giresunlular Şehitliği”nde ihtifal programı düzenlendi.

İstanbul ve Giresun’dan gelen çokça sayıda Giresunlu, Sakarya Saha Muharebeleri sırasında martir olan 42. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ile askerleri amacıyla yapılan “Giresunlular Şehitliği”ndeki anma programına katıldı.

Kur’an-ı Koçak tilavetiyle başlayan programda, şehit Alparslan ve askerleri için dualar edildi, yarayışlı yemeği verildi.

Binbaşı Alparslan ve askerleri anısına geçen sene açılan şehitlikteki programda ruh mahmul anlar yaşandı.

Daha sonradan çarpışma döneminden kalan kurşun ve silahların kayran aldığı Çaldağ Müzesi gezildi.

Programa, Haymana Kaymakamı Muhammed Yavuz, TBMM Milli Yetişek, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, SELIM Öğür Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk, Şayan Entelektüel, DÜRÜST Fırka İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Tirebolu Belediye Reisi Hüccet Tatır, Tirebolu Dernekler Federasyonu Başkanı İbrahim Aydın, Giresun, İstanbul ve Tirebolu’dan mevrut haddinden fazla sayıda cemiyet temsilcisi, siyasi parti kaymakamlık başkanları, divan üyeleri, muhtarlar, sivil topluluk yapılış temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan, 1876’da Giresun’un Tirebolu ilçesi Cintaşı Mahallesi’nde doğdu.

Birinci Dünya Savaşı’na katılan Alparslan, Sakarya Meydan Savaşı’nde gönüllü kurduğu 42. Alay’ın komutanlığını yaptı. Binbaşı Alparslan, muharebenin sonuç kalesi Tembel’da yaklaşık 50 zırh arkadaşıyla martir düştü.Share: