Göçerler eyyam sürecek dayanıklı dolaşma yolculuğuna hazırlanıyor

Bingöl’ün Karlıova ilçesindeki yaylalarda konaklayan göçerler üzere albeni sıcaklığının düşmesiyle memleketlerine bölüm yolculuğu başlıyor.

Yaz döneminde Maşrık ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerindeki Elazığ, Şanlıurfa ve Diyarbakır kabil illerden hayvanlarına henüz ongun otlaklar nail olmak üzere Karlıova’daki yaylalara mevrut göçerler günlerce sürecek gün yolculuğu için hazırlıklarını yapıyor.

Yaz aylarını yüksek rakımlı yaylalarda nâkil göçerler, eşyalarını toplayarak havaların serinlemesiyle merkeze andıran ovalara yerleşti.

Burada tahminî tıpkı hafta konaklayacak göçerler, hayvanlarının bile kaldıkları ovaya ulaşmasıyla memleketlerine çağrıştırmak amacıyla yola çıkacak.

Göçerlerden Mustafa Akalın, gazetecilere, havaların ısınmasıyla Diyarbakır’dan Karlıova’ya geldiklerini belirterek, 3-4 kamer yaylada kaldıklarını söyledi.

Dönüş yolculuğu için hazırlıklarını sürdürdüklerini rapor fail Akalın, “Havalar dahi soğuduğu üzere yaklaşmak zorundayız. Çocuklarımızın de okula gitmesi gerekiyor.” dedi.

Haci Akalın üstelik şita aylarını Elazığ ve Şanlıurfa’dahi geçirdiklerini yaz aylarında ise Karlıova ilçesindeki yaylalara geldiklerini tabir etti.

Akalın, Elazığ’a döneceklerini anlatarak, göçerlerden bazılarının Şanlıurfa’ya bazılarının ise Diyarbakır’a gideceğini belirtti.Share: