Gölbaşı’nda muhtarlara ‘Kırsal Mahalle ve Yerleşik Alan’ tanıtım toplantısı

Ankara Gölbaşı Belediyesi yoluyla mahalle muhtarlarına ‘Rustik Mahalle ve Rustik Beledi Alan’ tanıtım toplantısı yapıldı.

Toplantıda mahalle muhtarlarına rustik yerleşik alanlara uygulanacak muafiyetler ve indirimler açıklanırken, Ankara Üniversitesi Tarım Fakültesi Tarım Ekonomisi bölümünden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, online bağlantı ile familya çiftçiliğinin öneminden bahseden tıpkı tike gerçekleştirdi.

“Rustik mahalleleri ve tarımı korumak gerekiyor”

‘Rustik Mahalle’ statüsünün getirdiği avantajlar ve üreticiye sağladığı katkılar karşı muhtarlara hikmet veren Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Balkır, “Rustik mahallelerde asıl prensip vatandaşların üretime katılması, üreticinin azamet aracılığıyla koruma altına alınması ve desteklenmesidir. Kırsal mahalleleri ve tarımı müzaheret etmek gerekiyor. Sunu önemlisi budur. Bütün muhtarlarımız bu konuda bizden vukuf almak istedi. Biz de bu toplantıyı gerçekleştirdik” dedi.

“Rastgele ahit çiftçilerimizin yanındayız”

Çiftçilerin yanlarında olduklarını vurgulayan Komutan Parıltı, “Rustik mahalle olsanız bile olmasanız de rastgele devir sizin yanınızda olacağız. Bu kapsamda bu yıl yine çiftçilerimize tohumlarımızı mevhibe yerine dağıtacağız. Rustik mahallelerde muafiyetler var. Akarsu faturaları üzerine indirimler yapılıyor. Gölbaşı Belediyesi’nin 900 dönüm tarlası var. Ekilebilir düz 600 dönüm. Bu alana Gölbaşı Belediyesi namına nohut ekmeyi planlıyoruz. Ektiğimiz nohutları Gölbaşı Belediyesi Paylaşım Merkezi’mizde vatandaşlarımızla buluşturup, milletimize katkı sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet Köyü Projesi başladı”

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün, 83 sene önceki tasarladığı Cumhuriyet Köyü projesini Gölbaşı Belediyesi namına hayata geçireceklerini belirten Komutan Parıltı, “2000 dönümlük ayrımsız arazide Cumhuriyet Köyü projesi yapıyoruz. Meralar, seralar, lavanta bahçeleri, sonuç bahçeleri, hayvan bilimi gibi birçok alandan oluşuyor. Bu projeye Mevlüt hocamızın çokça katkısı oldu. Bilgilerinden, tecrübelerinden çokça faydalandık” şeklinde konuştu.

“Gölbaşı Belediyesi, hem zat imkanları çerçevesinde hem bile hükümetin destekleri çerçevesinde haddinden fazla iyicene şeyler yapıyor”

MHP Genel Başbuğ Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya ise, “Bu toplantıların genişlik koskocaman yanı hikmet aktarımının olmasıdır. Tarım ağırlıklı, kırsal yerleşik alanın ne irfan geldiğini, Gölbaşı’nın bu alandaki potansiyelini konuştuğumuz aynı güruh oluyor. Gölbaşı’nı geleceğe zahir taşıyabiliriz, bunun çalışmaları içindeyiz. Hizmet anlamında bakıldığında Gölbaşı Belediyesi, hem zat imkanları çerçevesinde hem birlikte hükümetin destekleri çerçevesinde çok evire çevire şeyler yapıyor. Gölbaşı’na ve Ankara’ya yakışacak Nazik Gölbaşı Projesi bile müstacelen devam ediyor. Gölbaşı’nda yaşayanları yaşadıkları kente bağlayacak majör tıpkı projeyi yürütüyor Gölbaşı belediyemiz” dedi.

Toplantı böylelikle MHP Genel Komutan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya ve Gölbaşı Şehremini Ramazan Şimşek muhtarlarla andaç fotoğrafı çektirdi. Toplantıya MHP Genel Komutan Yardımcısı Karakaya ve Gölbaşı Belediye Reisi Ramazan Balkır’in yanında, MHP Gölbaşı İlçe Başkanı Serdar Tekin, Doğru Fırka Gölbaşı İlçe Başkanı Gerçek Akceylan, BBP Gölbaşı İlçe Başkanı Hakan Lale, Başkan yardımcıları, Divan Üyeleri ve muhtarlar katıldı. – ANKARAShare: