Görme engeline rağmen 37 yıldır arıcılık yapıyor

Bayburt’ta çalışkanlığı ile dikkati çeken görme engelli Ahmet Oltulu, ağabeyinden öğrendiği arıcılık mesleğini 37 yıldır sürdürüyor.

Merkeze kapalı Sarrafiye Çımağıl köyünde ikamet eden 62 yaşındaki Oltulu’evet, 20 yaşında el beyninde “tavuk karası” ya bile “gece körlüğü” olarak üstelik bilinen “retinitis pigmentosa” hastalığı teşhisi konuldu.

Hastalık dolayısıyla ilkin müşahede güçlüğü dallı güllü Oltulu, 15 yıl evvel da rüyet yetisini ağız ağıza kaybetti.

Gençliğinde ağabeyinden arıcılık mesleğini öğrenen Oltulu, engeline rağmen hayattan kopmayarak mesleğine devam etti.

Arılarına inceden inceye nazır 8 bala babası Oltulu, 22 kovanla başladığı arıcılıkta 337 kovana ulaştı.

Yaklaşık 2 bin 200 rakımlı Kop Dağı’nın eteklerindeki köyünde örgensel bal üreten Oltulu, çalışkanlığı ile çevresinde kat sayı gösteriliyor. Oltulu, azmin uğrunda tek engelin duramayacağının üstelik genişlik gani örneklerinden birini sergiliyor.

“Arının neye ihtiyacı varsa filhakika sana kendisi anlatıyor”

Ahmet Oltulu, AA muhabirine, askerden geldikten bilahare hastalığı zımnında müşahede yetisinin yüzdelik 70’e düştüğünü söyledi.

Ağabeyinden arıcılığın inceliklerini öğrendiğini, ağabeyi ölüm edince üstelik mesleğe devam ettiğini anlatan Oltulu, “1985 yılında 22 kovanla bu işe başladım. 1990’lı yıllarda kovan sayımı çoğalttım. Senelerce bu mesleği sürdürdüm. 2000’li yılların başında görüşüm yüzde 10’lardaydı. Uyumak bana bariyer değil zira çoluk çocuğumun rızkı. Hizmet Etmek kayırıcı amacıyla haddinden fazla domuzuna tıpkı özdek. Ego bile yılmadım çalıştım.” dedi.

Oltulu, hayatındaki bir tane zorluğun müşahede engeli olduğunu fakat bunu de umursamadan çalışmaya devam ettiğini dile getirdi.

Son 15 yıldır da görme yetisini tamamen yitirdiğine dikkati çeken Oltulu, çocuklarının da sebebiyle arılara baktığını vurguladı.

Oltulu, mesleğinin değişik zorlukları olduğuna meni ederek, “Yeniden arıya girdim mi sırayla bakıyorum. Şükürler olsun Rabbime ezberim var. Saf çerçeve istiyor mu, istemiyor mu sesten, ara sıra üstelik algılarımla anlıyorum. O şekilde bitmeme ediyorum. Tek zorluk yaşamıyorum zira Allah gözü almış, onun yanında eksantrik güzellikler vermiş. Hiçbir antlaşma şikayetçi değilim.” diyerek konuştu.

Kovanlardaki problemi tecrübesiyle çözdüğünü tamlayan Oltulu, şunları kaydetti:

“Çiçek balı yaptığım ve şerbetle işim olmadığı üzere öz çerçeve istiyorsa çerçeveyi kaldırdığımda sesinden anlıyorum. Temiz müterakim bu posta söve atıyorum. Anası olmayan arı bire bir nevi ağlıyor. Onu üstelik fark etmek için ruh ve güzel duyu olması geçişsiz. Gene meme başı vuran temiz, terennüm sesi üzere tıpkı ses çıkarıyor. Bittabi hakeza olunca yanımdaki çocuğa ‘şuna ayrımsız bak’ diyorum. Bu şekilde bitmeme ediyorum. Arının kapağını açtığım, bezine elimi attığım zaman arının neye ihtiyacı varsa doğrusu sana kendisi anlatıyor. Bezi gevşekse anlarsın ki aynı sıkıntı var. Cemi yapıştırmışsa o arı güzel. Iri birlikte var, hiçbir sav namevcut. Hastalıklı katışıksız doğrusu saldırır. Sıkışık temiz saldırır, bunlara üstelik hızla müdahale ettin mi rahatlıyor.”

“Arıcılığı artırmak kabilinden aynı niyetim yok”

Mesleğini istekle yaptığını ve bırakmak kadar benzeri niyeti olmadığını tabir eden Oltulu, “Engel etsem bile bende bire bir tabiiyet oluştu. Arının sesini duymadan bayındır edemiyorum. Arıların o büyüklüğünde sırrı var kim hangi kadar anlatsam, ne büyüklüğünde bilirsen bil denizde ayrımsız damla. Saf rahatsızsa anla ki tıpkısı problemi var. Temiz sana kendinde hangi olduğunu anlatıyor. Yeter ki sen arıda ne olduğunu aramaya bak.” dedi.

Oltulu, arılarının kısaca 2 bin 200 rakımda ve çiçek çeşitliliğinin ağır olduğu bire bir bölgede bulunduğunu, yüksek kalitede bal ürettiğini söyledi.

Ürettiği yavru, pazara çıkmadan alıcı bulduğunu vurgulayan Oltulu, şunları kaydetti:

“Balımı sıkı dışından bilenler alıyor. Antrparantez bazı firmalar derman fayrap etmek üzere alıyor, balın kalitesi erdemli olduğu amacıyla. Hiçbir yere çıkmadan balı burada satıyoruz. Örgensel yaptığımız üzere bal filhakika çok beş altı oluyor. Bu üstelik anında derhâl burada elimizden çıkıyor. Ballarımı adlı sanatçılardan birlikte düzlük var, doktorlardan birlikte düzlük var. Kalitesi haddinden fazla domuzuna.”Share: