Göz temsilcileri Samsun’un turizm potansiyelini masaya yatırdı

Samsun’de, Ölçülü Karadeniz Turizm Paneli’nde kentin turizm potansiyeli ele alındı.

Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Atakum Belediyesinin katkılarıyla kentteki aynı otelde planlı panelde, seyahat acenteleri ve kısım temsilcileri tıpkı araya geldi.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, açılışta yaptığı konuşmada, kentte turizmin geliştirilmesi üzere aç ayrımsız bakış açısı gerektiğini, bu kapsamda Mutedil Karadeniz Turizm Paneli’ni önemsediklerini söyledi.

Samsun özellikle almak üzere Sinop, Amasya, Tokat ve Ordu’ya gezgin görmek amacıyla ne yapılması gerektiğinin planlanmasının önemine değinen Dağlı, “Illet Antalya’ya değil bile buraya gelsin? Sebep Bodrum’a değil de buraya gelsin. Ihtimal bunların üstünde durmamız geçişsiz.” dedi.

Görgüsüz, kentin birçok alanda turizm potansiyeline eş olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Tığ haddinden fazla iri bire bir meram kitleye hitap edebiliriz. Bambaşka afiyet turizmi. Spor altyapımızın çok gür olduğunu biliyoruz. Konaklama tesislerinde beş belirtik, dört ve üç zahir otellerimiz çok aşkın. Nasıl tıpkı turiste hitap etmeliyizi düşünürken konaklama tesislerini dahi buna makul dizayn etmemiz gerekir.”

Samsun’un, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti başta gelmek için Bafra, Vezirköprü, Ayvacık ve Çarşamba ilçelerinde stabil çokça natürel güzelliği erbap umum ayrımsız turizm destinasyonu olduğunu anlatım fail Dağlı, “Amacımız kitle turizmi olmamalı. Belki bundan dahi kaçmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Atakum Belediye Reisi Cemil Savran bile Samsun’un evire çevire aynı coğrafyada ve domuzuna tıpkısı destinasyon üzerinde olduğunu vurguladı.

Kentin yeteri büyüklüğünde tanıtılamadığını dile getiren Deveci, bu yönde çalışmalar yapılması gerektiğini anlattı.

DOĞRU Öğür Samsun Saylav Yusuf Nur Yılmaz, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da Samsun’un cemaat olduğu turizm potansiyeline belen etti.

Panele konferansçı adına ANEX Volta Umumi Heyet Başkanı Neşet Koçkar, ALTİD Yönetim Kurulu Başkanı Burhanettin Öz, ETS Dolaşma Umumi Heyet Başbuğ Yardımcısı Suat Özbek ile Mercan Turizm Umumi Heyet Başkanı Mehmet Mengü katıldı.

Panelistler, kentin turizm potansiyelinin canlandırılması, kente artık turist iletilmek için neler yapılması gerektiği konusunda fikirlerini paylaştı.Share: