GSB az başvuruları açıklandı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB sıkıntılı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha kayran yerleştirmede tarihimizin genişlik faziletli sıra oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin üstelik çevrim içi katıldığı toplantıda GSB mikro referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim talim dönemi ensiz başvurularına ilişin bir numara safha faaliyet sonuçlarını benimsemek için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla değme alanda faziletli teveccühe mahzar tıpkı enfrastrüktür ve hayat alanı. Tam gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ buyurmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Yekpare çalışmaların marifet odaklı şekilde ve daima ayrımsız tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, planlama ve uygulama olarak 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Rabıta sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini genişlik faal, mübarek şekilde işlek koordinasyonla tedvir etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen objektif ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açılış tarihleri iklim yer değişik oluyor. Biz da bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu bağıntı mahmul bir emek var. Bu pir çalışmaları iyicene neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla sayısal yerine analiz edildi. Başvurusu meri sayılan öğrencilerimiz, gelir, muvaffakiyet ve sosyal kapsam kriterleri temel alınarak yine ağız ağıza dijital ortamda, objektif şekilde tıpkısı puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer mümasil görünmek kaydıyla oyun yapıldı. Eğer o yurtta vadi yok ise sunu andıran gayrı yurda nizam olmak kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin üstelik ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz düz yerleştirmede tarihimizin bildirme yüksek tonga oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ev hizmetlerinin dünyada eşi aynı bulunmayan. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem bile ilk fazda karşılayarak tıpkısı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye ehil mikro altyapımız var. Bu birlikte gelgel ve alay vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylecene gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak amacıyla 41 il merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını gene kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Eksiksiz Türkiye’miz da altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle yan yana birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bilcümle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Umum gençlerimize sonuçlarımızın uz olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma andıran şekilde strateji etmeyi referans ediyorum.”

Share: