GSB mikro başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB elverişsiz başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz meydan yerleştirmede tarihimizin yer faziletkâr tonga oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor yer müdürlerinin üstelik çevrim içi katıldığı toplantıda GSB az referans sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek talim dönemi elverişsiz başvurularına ilişin birinci faz çalışma sonuçlarını tesahup etmek için toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 dar, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla rastgele alanda efdal teveccühe mahzar aynı enfrastrüktür ve dirim alanı. Bilcümle gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Kamu çalışmaların fen odaklı şekilde ve baştan sona tıpkısı sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi analiz, planlama ve aplikasyon yerine 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Dubara sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini sunu çalışkan, bol şekilde işlek koordinasyonla dönüştürmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açılış tarihleri devlet yer ayrımlı oluyor. Biz da bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli görelik dolu bire bir mesai var. Bu iyice çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından dijital adına analiz edildi. Başvurusu uygulanan aziz öğrencilerimiz, gelir, sükse ve sosyal boyut kriterleri temel alınarak gine ağız ağıza dijital ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla tayin edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer yakın doğmak kaydıyla harmoni yapıldı. Eğer o yurtta meydan yok ise sunma mümasil başka yurda harmoni geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin dahi ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin sunu faziletli künde oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ensiz hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız namevcut. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem üstelik ilk fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha çok kapasiteye cemaat ensiz altyapımız var. Bu da çekicilik ve şenlik vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak için 41 toprak merkezimizde tekmil başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde düğümlemek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını tekrar bakir başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamlık Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle müşterek gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına bütün gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Bilcümle gençlerimize sonuçlarımızın filinta olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci bildirme andıran şekilde izlem etmeyi referans ediyorum.”

Share: