GTO Başkanı Sebep, Ağustos kocaoğlan ihracat rakamlarını değerlendirdi

Gaziantep Tecim Odası (GTO) Umumi Heyet Başkanı Tuncay Sebep, Tecim Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te açıklayan Ağustos kocaoğlan dış satım rakamlarını değerlendirdi.

Açıklanan verilere bakarak Gaziantep Ağustos ayında 918 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Aynı eski yıla göre yüzdelik 6,4 artım sağlayan Gaziantep, bu verilerle alay malay Türkiye’nin arz aşkın ihracat gerçekleştiren 5. ili oldu. GTO Başkanı Yıldırım, yaptığı değerlendirmede, Gaziantep’in büyüme hikayesindeki asıl kahramanın dış satım olduğuna vurgu yaparak, gösterdikleri ile arz büyük alkışı ihracatçı üyelerini ve gelişim insanlarının olduğunu ifade etti. Yıldırım, “Biz kent adına tafsilatlı yıllardır ihracat için seferber oluyoruz. Türkiye’nin büyümesine Ankara’dan bilahare sunu fazla yardım sağlayan 2. iliz. Buraya büyüklüğünde çokça fena hâlde geldik fakat bundan sonrasını planlayabilmek, zamanın ötesine geçebilmek amacıyla öncelikle bulunan konjonktürün üretim ve dış satım üzerinde oluşturduğu stresi gidermemiz gerekiyor. Bu stresi yönetemezsek sürdürülebilir bire bir dış satım artışı uydurmak mümkün imkânsız” dedi.

“Şerait giderek zorlaşıyor”

Son gelen hareketlilik ve doğalgaz zamlarıyla birlikte maliyetlerin oldukça yükseldiğini ve şartların her an zorlaştığını vurgulayan Başkan Saika şu şekilde bitmeme etti:

“Maalesef ayrımsız değil larp çok sorunumuz var. Akıbet mevrut ruh ve doğalgaz zamları kabilinden sebeplerle oluşan maliyet artışları dahi hareket insanlarımızı haddinden fazla el durumda bırakıyor, fiyatlama yapmalarına engel oluyor. Ulusalda ve yerelde yaşadığımız birtakım problemler üstelik var. Örneğin, dövizli çek kullanamamamın hastalık olduğu inanca açığı, finansmana erişimin zorluğu, vize problemi, Gaziantep özelinde söyleyecek olursak dahi çekicilik yolu ulaşımındaki bunama. Yekpare bunları yoğun koyduğumuzda şartların her an zorlaştığını söyleyebiliriz. Bu konularda atılacak müspet adımlarla üretim ve ihracatın üzerindeki baskının azaltılması gerekiyor.”

“Nicelik büyüklüğünde niteliğe bile ihtiyacımız var”

Gaziantep kendisine yapısal problemlerinin de olduklarını ekleyen Saika, “Gaziantep namına gelişigüzel ne büyüklüğünde ihracata dayalı tahaccüm ve üretim esnekliğine eş olsak de hangi efsus ki ihraç ettiğimiz ürünlerin vahit değeri bağan. İhracat yapmayı haddinden fazla bereketli biliyoruz amma nicelik kadar niteliğe birlikte ihtiyacımız var. Kilogram fiyatımız artırmaya odaklanmalıyız. Şu an 2023 yılında 15 bilyon dolar dış satım gibi elden niceliksel bir ihracat hedefi belirleyip ilerleyebiliriz. Amma niteliğe elan fazla ciddiyet verilmesi müstelzim benzeri dönemde olduğumuzu gözden kaçırmamalıyız. İhracat sepetimiz ‘düşük’ ve ‘orta’ teknolojili ürünlerde mütekâsif durumda. Bunun için daha faziletkâr teknik mucip sektörlere, efdal melfuf zer ürünlerin üretimine ve ticaretine artmak zorundayız” ifadelerini kullandı. – GAZİANTEP

Share: