Gümüşhane ruzname haberleri | Meral Akşener, Gümüşhane Mustafa Enerjik Bilgi ve Müzakere Merkezi’nin Açılışına Katıldı: “Hangi Mutlu Mustafa Enerjik Gibi Ayrımsız İsim Bırakmaya”

İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gümüşhane’dahi Mustafa Etkin Marifet ve Tekellüm Merkezi’nin açılış töreninde; “Pek çok Gümüşhaneli kardeşimiz benzeri arada ve hepimiz Mustafa Deli Dolu hesabına yapılan, onun kabil birçok Mustafa Canlıların sağlıklı, namuslu, hakkaniyetli, harama halk uzatmayan Mustafa Canlıların çıkışlı olduğu, olacağı bir merkezin açılışı üzere buradayız. Hangi bahtiyar Mustafa Etkin kadar ayrımsız kişi bırakmaya” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında yaşamını yitiren sakat İSTAÇ Genel Müdürü Mustafa Etkin adına Gümüşhane’dahi Mustafa Faal Fen ve Laf Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışta konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, şunları söyledi:

“Ben zaman burada ayrımsız fotoğraf gördüm, o ışık haddinden fazla büyük; İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi, Gümüşhane Şehremini, bütün politik partilerin temsilcileri, milletvekillerimiz, gayrı siyasal partilerimizin genel başbuğ yardımcıları hem bizim hem değişik politik partilerin umumi başbuğ yardımcıları, kadınlar, erkekler, çoluk çocuk, bir arada. Bu Türkiye açısından Sayın İstanbul Büyükşehir Şehremaneti Başkanımızın üstelik söylediği üzere çok yetişkin bire bir foto, ama bu fotoğrafı sağlayan Mustafa Etken’dır.

“CENABI ADALET HEPİMİZE MUSTAFA CANLI GİBİ İNSANLARI BİRLEŞTİREN, BÜTÜNLEŞTİREN BİR MİRASI, BİR İSMİ BIRAKMAYI BİZLERE NASİP ETSİN”

Normal şartlarda, siyasi rekabetin alelhusus seçime makul gidilen aynı dönemde normaldir o rekabetin sertleşmesi, Türkiye’bile az buçuk daha asude olsak ferah evet amma zaman buradaki bu ışık hoppadak iki belediye başkanımızın varlığından İstanbul’dan ve gayrı şehirlerden mevrut kaza belediye başkanlarımız birlikte burada. Asıl olan burada eminim her cins siyasi partiye görüş veren insanlarımız var, arkadaşlarımız var, hemşehrilerimiz var ve gelişigüzel biri Mustafa Enerjik amacıyla burada. Belki şu duayı etmemiz lazım; cenabı hak hepimize Mustafa Canlı üzere insanları birleştiren, bütünleştiren benzeri mirası, ayrımsız ismi bırakmayı bizlere felek etsin.

“NE MUTLU MUSTAFA CANLI GİBİ BİR İSİM BIRAKMAYA”

Ego, Mustafa Hareketli’nın ablasıydım, yaşımızı bilmiyorum yani ama sistem abla dediği kabilinden o da bana abla derdi. İSTAÇ Genel Müdürlüğü’ne atandığında aradım, tebrik kartı ettim. Dedim kim ‘Allah utandırmasın üstün hizmetler yapmayı nasip etsin’, o da bana dedi ki; ‘Abla, tespihlerinde beni nisyan, da ki cenabı türe beni geçersizlik edenlerden eylemesin, insanların haklarına girenlerden eylemesin, başarıyı insana hizmetle kader etsin.’ Dolayısıyla bugün burada bütün birlikteysek ve bu duaların kendisinin ettiği ve benim de amin dediğim, daha sonradan bile onlar namına ettiğim bu duaların cenabı doğruluk gözetiminde kabul olduğunu gösteriyor ki şimdi sadece bu tentenin altında mevcut insanlar değil şu tentenin dışında var olan takatli haddinden fazla Gümüşhaneli kardeşimiz bire bir arada. ve hepimiz Mustafa Enerjik adına yapılan, onun kabil birçok Mustafa Canlıların doğruca, arlı, hakkaniyetli, harama ahali uzatmayan Mustafa Canlıların mezun olduğu, olacağı bire bir merkezin açılışı için buradayız. Hangi mutlu Mustafa Faal gibi ayrımsız insan bırakmaya.

Mustafa Enerjik süper ensesi kalın birisi değildi. Şehremaneti başkanlığı yaptı senelerce amma varlıklı değildi. Nedeniyle Mustafa Canlı’nın çoluk çocuğunun onun tarafından bırakılmış fabrikalar bile bulunmayan. Hepsi emekleriyle çalışan, ayrımsız maaşla kazançla dinamik insanlar. Bugün burayı şereflendirdiniz evet, asıl iş o. Bu bakım binasının hayra çevirici olmasını diliyorum, herkese onun ve ailesinin hesabına teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum.”

MUSTAFA CANLI KİMDİR?

Mustafa CANLI, 25 Mayıs 1962 tarihinde Gümüşhane Fevk Alıçlı köyünde doğdu. İlköğrenimini öz köyünde, mutedil ve ortaöğretim öğrenimini Gümüşhane’birlikte tamamladı.1978 yılında Karadeniz Maharet Üniversitesi Faaliyet-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı, 1983 yılında çıkışlı oldu.

1983 yılında Trabzon BIR TANE Kuzeydoğu Küçük Asya İşletme Kol Müdürlüğü’nde faaliyet mühendisi olarak amme görevine başladı.

1989 yılında Gümüşhane TEK Teknik Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Bu görevi 1995 yılına kadar sürdürdü.

1995 yılında Çorum TEDAŞ Kurum Müdürlüğü görevine atandı. 1999 yılında Belediye Komutan adayı olabilmek için görevinden istifa etti. Bu fariza esnasında yapmış olduğu hizmetlerden âlem Çorum Valiliği ve değişik kuruluşlar aracılığıyla bir nice öğün ödüllendirildi.

Çorum Spor Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanında Finansal Yarkurul Başkanlığı’nı yaptı. TEDAŞ Çorum Gücü Spor Kulübü’nü kurarak yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Dünkü sporun gelişmesinde katkılar sağladı.

18 Nisan 1999 yılı seçimlerinde Ulusçu Debi Partisi’nden Gümüşhane Belediye Reisi seçildi. 1999 ile 2014 yılları beyninde üç dönme Gümüşhane Belediye Başkanlığı yaptı.1999-2004 yılları arası Gümüşhane Spor Kulubü Başkanlığı görevinde bulundu.

2006 yılında Küçük Asya Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden yöre lisans eğitimini tamamladı.

Belediye Başkanlığı fariza sürecinde, Karadeniz Belediyeler Birliği’nde etraflı müddet komisyon üyeliği görevinde bulundu, antrparantez şehrin ihtiyacı olan atılan su tasfiye tesisi ve dinsiz atılan tesislerinin projelendirilmesini, bitirilmesini ve devreye alınmasını sağladı.

2015 yılında yapılan umumi seçimlerde Ulusalcı Akım Partisi’nden saylav seçildi.

Mustafa Faal, 31 Mart 2019 domestik seçimlerinde İYİ Fırka Gümüşhane Uray Başbuğ adayı oldu. 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTAÇ AŞ Umumi Müdürü olarak göreve başladı. Hareketli, yakalandığı koronavirüs cihetiyle 26 Eylül 2020’de yaşamını yitirdi.

Share: