Gümüşhaneli acun şampiyonu çocuklara düş gelmek üzere memleketine döndü

– Gümüşhaneli acun şampiyonu çocuklara düş koyulmak için memleketine döndü

GÜMÜŞHANE – Gümüşhaneli milli gövde ihya sporcusu, acun şampiyonu Alper Demir, çocuklara umut girmek üzere Muğla’nın Marmaris ilçesindeki spor salonunu kapatarak doğduğu Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine döndü.

Marmaris’teki işyerini 2020 yılında kapatarak baba bucağı Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine dönen dünya şampiyonu eğin geliştirme sporcusu Alper Demir, doğduğu Kelkit ilçesindeki çocuklara rüya oluyor. İlçeye tutkun Kaynak köyü doğumlu Çıpa, 2012 yılında Türkiye şampiyonu adına başladığı eğin geliştirme sporunda Kıbrıs’ta planlı WABBA Univers Dünya Şampiyonası’nda birisi şampiyonlar şampiyonu atılmak amacıyla 6 yürek kaldırarak kariyerinin zirvesine ulaştı. Elde ettiği başarılarla Türkiye’yi arsıulusal arenada gururlandıran gövde geliştirme sporcusu, ilçesindeki gençleri salonuna çağırma ederek yara alışkanlıklardan ırak durmalarını sağlarken tıpkısı zamanda geleceğin sporcularını da yetiştiriyor.

“Çaresiz çocuklara bu ilçeden de şampiyonların çıkabileceğini yorumlamak istedim”

Üst geliştirme sporuyla ilk adına üniversite yıllarında tanıştığını belirten Alper Demir, “Bu sporla önce yerine öğrenci namına gittiğim Muğla Üniversitesi’nde elime geçirdiğim bir spor dergisini inceleyerek düşkünlük sardım. Orada bir spor salonu gördüm, kayıt oldum. İlk kayıt olduğumda param birlikte yetmiyordu. Oradaki proses beni mutlu ediyordu, okula odaklanma anlamında. Ayrımsız zamanda dahi kendimi keşfetme anlamında birlikte sürekli beni içine çeken benzeri spor oldu. Üst geliştirme diye benzeri branşın ve federasyonun olduğunu sonra öğrendim. Podyuma önce çıkışım 2014 yılında oldu. Orada çokça etkilendim, insanların emeğinin oraya yansıtılması ve izleyenlerin sana ayrımlı bakması beni çok etkilemişti. Daha sonraları kendimi daha üstelik geliştirdim ve birçok konkur deneyimim oldu. Daha sonra pandemi döneminde Kelkit ilçesine dönme fırsatım oldu. Buradaki gençlerde fütur gördüm, kahvehanelerde, kafelerde gereksiz uğraşlar peşinde zehirlendiklerini gördüm ve bu beni haddinden fazla üzdü. Bunun konusunda Marmaris’teki işletmemi kapatarak Kelkit’e döndüm. Ağız Ağıza manevi amaçlarla. Burada beni bildirme çokça etkileyen salonumun tadilatını yaparken fotoğraflımı koymuştum buraya, 7-8 yaşlarındaki iki çocuğun konuşmalarına şahit oldum, o beni çokça fazla etkiledi. Çocuklardan biri bu adam acun şampiyonuymuş diye niteleyerek beni gösterirken başka çocuğun, ‘Ne işi var dünya şampiyonunun Kelkit’te’ demesi tıpkı çocuğun umutla beni göstermesi, farklı çocuğun de umutsuz tıpkısı şekilde yola yürümesi esasen benim buraya gelmemdeki asıl hikayenin en şişman sebebiydi. Ben o umutsuz çocuğa bu şehirden böke çıktığını ve şampiyonlar birlikte çıkacağını göstermem üzere tekrardan yarışma kararı aldım” dedi.

“7 yaşındaki çocukların umudu olmak çokça şişman aynı gurur”

Yarışmalara giderken Kelkit ilçesinde dinamik çocukların namına umutla baktığını anlatan Çıpa, “2022’nin Aile ayında konkur kararı aldım. Bu süreçte maddesel ve manevi sıkıntılarımız vardı. Salon açtık, bunun sorunları vardı. Haziran ayında dünya şampiyonasını Kıbrıs’ta düzenleyeceklerdi. Ego iltihak kararı aldım. Katı bir perhiz ve fiziksel antrenman sürecinde pespaye stabil tıpkısı süreçle federasyonun düzenlediği acun şampiyonasında 4 ayrı siklette dünya şampiyonluğu aldım ve WABBA Pro Bilgili sahibi oldum. Bu dünyada ve Türkiye’bile mahdut sporcuların aldığı bir ünvan. O şampiyonluğun ardından esasen yarış planı çizdim ve 9-10 Teşrinievvel’üstelik düzenlenen İFBB’nin dünyanın yeryüzü ongun sporcularının yarıştığı kocaman tıpkı sahneye çıktım. Henüz sonraları 15-16 Ekim ortada üstelik Makedonya’da özlük branşımda Avrupa şampiyonu oldum. Beden Geliştirme Federasyonu’nda milli sporcuyum. Şu anki koçum Dr. Hasan Koca. Bu camiada çokça zer tıpkı kayırıcı. Onun hedefi ve gösterdiği ilkelerle katıldığımız yarışmalarda ülkemizi sahne ediyoruz. Ego 11 yıldır bu sporun içerisindeyim, 2022 yılındaki yarışmalara hazırlığım 12 kamer sürdü. 12 kamer boyunca Kelkit kabil tıpkı yerde tereyağlı lavaş yememek dünyanın yer büyük, yeryüzü takatli süreciydi. Günde koşa alıştırma yapıyordum ve bu 12 ay boyunca bitmeme etti. Bu sürecin bana verdiği bitkinlik haddinden fazla fazla oldu. Ego buradan giderken o gençlerin bana olan bakışındaki pırıltıyı hissettiğim amacıyla bu şampiyonlukları kazandım. Buradaki o 7 yaşındaki çocukların umudu olmak çok şişman benzeri kurum” diyerek konuştu.

Share: