Günâşık tarlalarında görsel ziyafet

Günâşık tarlalarında görsel şölen

ERZİNCAN – İl Tarım ve Orman Müdürlüğü marifetiyle planlı toprak gününde hasat amacıyla periyot sayan günebakan tarlalarında görsel ziyafet oluştu.

Erzincan İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim Bölüm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bitkisel Istihsal Genel Müdürlüğünce desteklenen “Yerel Hibrit Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” çerçevesinde Kargın beldesinde tarla haset düzenlendi. Toprak günü kalburüstü benzeri ekincilik şekli yahut uygulamanın bir yahut beş altı zaman süreyle çiftçilerin ziyaretine açılması yöntemi kendisine biliniyor. Kalburüstü ve amacına makul tıpkı şekilde gerçekleşebilmesi amacıyla öncesinde, devamında ve sonrasında tafsilatlı planlama ve yapılanma gereken toprak günleri, seçme makule tarımsal faaliyetin rastgele safhasında, konuyu çiftçilere izah etmek, ilgilerini örtmek ve onların uzmanlarla konuyu tartışabilecekleri tıpkısı düz çıkarmak suretiyle öğrenmelerine ve benimsemelerine dayanaklık etmek amacıyla planlı tıpkısı aktiflik namına çiftçiler ve yetkililer vasıtasıyla organize ediliyor.

“Yerli Hibrit Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” çerçevesinde, Çayırlı ilçesinde bin 250 kilo gün çiçeği tohumu tahsis edilip mecmu 45 üretici ile 3 bin 125 dekar alanda ilk teşrin gerçekleştirildi. Tercan ilçesinde ise bin 750 kilo günebakan tohumu tahsis edilerek bütün 33 müstahsil ile 4 bin 375 dekar alanda ekimi gerçekleştirildi. Böylelikle Tercan ve Çayırlı’bile ekimi gerçekleştirilen çocuk sebebiyle hasat dönemi toplamda 7 bin 500 dönümde yağlık gün çiçeği üretimi gerçekleşmesi bekleniyor. Bu çerçevede hasat için çağ sayan günâşık tarlalarında planlı tarla gününde renkli görüntüler meydana geldi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Amaç Delice ayçiçeği tarlasında yaptığı açıklamada, “‘Yerli Melez Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi’ çerçevesinde ilimiz Tercan ilçesi Kargın beldesindeyiz. Vatandaşın ekmiş olduğu 50 dönüm suluya, 30 dönüm da susuza tarlaları musahabe ettik ve tarla günü düzenledik. Tercan ilçemize bin 750 kilogram, 33 çiftçimize tohumları vererek toprakla buluşmasını sağladık. Çayırlı’ya birlikte bin 250 kilogram, 45 çiftçimize verdik. 4 bin dönüm Tercan’de 3 bin 500 dönüm da Çayırlı’dahi tevessül etmek amacıyla 7 bin 500 dönüm ekolojik ortam günebakan üretimini gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Üretici İzzet Yiğitlik ise, gün çiçeği tarlasını pekâlâ ektiğini ve yetiştirdiğini anlatarak, “55 dönümlük yağlık günâşık tarlasındayız. Tohumunu Tercan İlçe Ekincilik Müdürlüğünden yüzdelik 75 hibeli adına aldık. 20-25 kilo gübreyle ektik. Konusunda dahi 10-15 kilo civarında yazlık matbua attık. 2 yol bile suladık. Hasada daha 1 ay var. Hasat yazar, inşallah beldemize eskimemiş bire bir ürün kazandırmış oluruz” diye konuştu.Share: