Guz Deresi Kanyonu’nda 3 kilometre reviş yolu yapılacak

Bolu’nun Seben ilçesinde bulunan 12 kilometre uzunluğundaki Guz Deresi Kanyonu’nun ekoturizme kazandırılması üzere hazırlanan proje kapsamında 3 kilometrelik üslup yolu oluşturulacak.

Seben Belediye Reisi Fatih Kavak, gazetecilere, güzeşte yıl Kaymakamlık ile Bolu İl Ekin ve Turizm İl Müdürlüğüyle hazırladıkları proje dahilinde Guz Deresi içinde trekking etkinliğini düzenlediklerini anımsattı.

Etkinlik kapsamında kanyon içindeki 12 kilometre uzunluğundaki alanda gidiş yaptıklarını dile getiren Kavak, şunları kaydetti:

“İlçemizde 2 şişman kanyonumuz var. Birisi Kınıkçı, ikincisi ise Guz Deresi Kanyonu. Bu etkinliği planlarken muradımız, burada bir ekoturizm güzergahı oluşturmaktı. O şekilde akım ettik. O gün yapılan etkinlikte ayrımsız fizibilite çalışması da yapıldı. Elan sonradan peyderpey ilerleyen icraat kapsamında 1,5 kilometre azimet ve 1,5 kilometre dönüşten oluşan 3 kilometrelik ekoturizm güzergahı üzere ihaleye çıkılmış durumda. Bu proje için 5 milyon lira civarında benzeri cevap de ayrıldı. İnşallah ihalenin tamamlanmasıyla teşrinievvel ya üstelik kasım aylarında yapımına başlanacak.”

Kavak, tarihi 3 bin 200 yıl öncesine müstenit Solaklar Kayaevleri mevkisinde kâin Guz Deresi Kanyonu’na gelen vatandaşların hem konaklayıp yemek yiyebileceğini hem de bu natürel yürüyüş alanlarında mesafe geçirebileceğini kaydetti.

Projeyle Bolu’daki “ilk” ekoturizm güzergahı rotasının belirlendiğini aktaran Kavak, “İnşallah tamamlanmasıyla bile turizme ulama sağlayacak bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Burada alelhusus trekking noktasında etkinlikler olacak. Trekking alanlarının bütünü proje dahilinde belirlendi. Davranış teraslarımız olacak. Rastgele mevrut ziyaretçimiz 4-5 saatini burada komple meşbu yaşayabilecek.” ifadelerini kullandı.Share: