Halk-Cezeri ve Hz. Nuh Peygamberin Türbesinin bulunduğu külliye restore edilecek

Halk-Cezeri ve Hz. Nuh Peygamberin Türbesinin bulunduğu külliye restore edilecek

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ilçesinde mevcut Hz. Nuh Peygamberin Türbesi ve Camisi ile Sibernetik Bilimin Kurucusu İsmail Ebul-İz Ahali Cezeri’nin türbesinin bulunduğu külliyenin restorasyonunu iş adamı Veysel Ürüm, üstlendi.

Cizreli iş kadını Veysel Ürüm, Şırnak Valisi Osman Bilgin’in önerisi ile ilçede kâin Hz. Nuh Peygamberin Türbesi ve Camisi ile Güdüm Bilimi Bilimin Kurucusu İsmail Ebul-İz Halk Cezeri’nin türbesinin bulunduğu külliyenin restorasyonunu üstlendi. Vali Âlim, beraberindeki ofis müdürleri ve iş kadını Veysel Ürüm ile gelişigüzel restorasyonun yapılacağı külliyeyi gezdi. Külliye içindeki ve çevresindeki yapılarla ilişkin yetkililerden hikmet düz Bilim Adamı, restorasyonun yapılacağı alanı yerinde inceledikten sonra çalışmaların arz bodur sürede başlaması amacıyla restorasyonu yapacak olan mimar ile bilgi alışverişinde bulundu.

Cizre’nin inanç turizmi ve tarihi açısından en muhteşem olan noktalarından biri olan Hz. Nuh’un ve Kibernetik Bilimin kurucusu İsmail Ebul-İz Umum Cezeri’nin makamının bulunduğu külliye alanında olduklarını rapor fail Vali Bilimci, “Buraya haricen ati insanların ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak benzeri alanda bulunuyoruz. Bu ne Hz. Nuh’un manevi huzuruna ne üstelik tarihimizde, bili dünyasında koskocaman eserleri kâin Umum Cezeri’nin makamına ve benzeri zamanda bizim için haddinden fazla eke olan burada kâin camide perestiş fail insanların perestiş mantalitesi açısından yakışmayan vadi bura. İnşallah burayı bildirme iyice şekilde burayı restore edeceğiz” dedi.

Restorasyon işlerinden evvel buranın rölöve, restorasyon hem üstelik projelendirmesini yapacaklarını tamlayan Bilgin, “Özellikle bu projelendirmeyi yaparken Cizre’mizin, yerelde burayla ilgilenen derneklere, ailelere, tarihi açıdan çalışması yapan arkadaşlarımızla birlikte çalışıp buranın geçmişine akıllıca, hem geçmişini hem bile geleceğini yansıtabilecek mimarlık da tıpkısı alan oluşturacağız. Öncelikle bu yapacağımız çalışmaların tamamını aslen Cizreli olan fakat Van’da ikamet eden iş adamımız Veysel Ürüm, yekpare bu çalışmaların finansmanını üstleniyor. Antrparantez ve hatta projelendirilmesinden yıkımına, yenilenmesine temas kalem çalışmayı yapacak ve sürece birlikte demin başlıyoruz” diye konuştu.

Veysel Ürüm ise, Cizre’birlikte böyle tıpkı eseri restore edecekleri amacıyla çokça mutlu olduklarını, yapıyı tarihi dokusu ile kazandıracaklarını anlatım etti.

Share: