Harabede bire bir avuç bulunmuştu… Dede tohumu ‘Habeş’ buğdayı 8 yılda yaklaşık 70 tona ulaştı

Harabede ayrımsız avuç bulunmuştu… Ata tohumu ‘Habeşî’ buğdayı 8 yılda kestirmece 70 tona ulaştı

SİVAS – Sivas’ta 8 yıl önce kalıntı halindeki bin binanın enkazında ayrımsız apaz kâin, Anadolu’da kaybolduğu memul ata tohumu Etiyopyalı buğdayı bugün kısaca 70 tonluk üretimle yerel tarım üzere rüya oldu.

Sivas’ta 8 sene evvel Zaralı iş kadını Sedat Çoşkun eliyle harabeye dönüşen aynı binanın enkazında aynı apaz buğday bulundu. Yapılan incelemede buğday tanelerinin, Anadolu’da kaybolduğu memul ata zürriyet Habeşî buğdayı olduğu anlaşıldı. Asırlardır enkazda olduğu memul tanelerin, günümüz buğday çeşitlerine bakarak protein değeri daha faziletkâr ve hastalıklara kaşı elan mukavemetli olduğu görüldü.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Zara Vakfı tohumlara erbap imdi. Çimlendirilebilen tohumlar ekilerek evlat miktarını arttırıldı. Elde edilen yekpare tohumlar ekilerek 8 yılda 350 dönüm alana yayıldı. Bire Bir avuç buğday tohumu ile başlayan himmet ile 8 yılın sonunda sulp miktarı yaklaşık 70 tona çıkartıldı.

Hasat törenle yapıldı

Sivas’ın Zara ilçesine vabeste Yukarı Sedille Köyünde ekibi yapılan dede tohumu buğdaylar zaman düzenlenen törenle hasat edildi. Törene Sivas Valisi Dr. Yılmaz Balkır ilkin girmek için çokça sayıda gönül katıldı.

Sivas Valisi Dr. Yılmayan Şimşek, konuşmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Zara Vakfımız ve ZASİAD’in öncülük yaptığı, bayağı çok güzelce aynı himmet. Akademisyenlerimizde bindi vermiş ve dede tohumumuz, yerel ve milli tohumumuz, bu bölgeye arpalık tıpkı tuhaf olan Habeş buğdayının hasadını gerçekleştiriyoruz. Amacımız bu yerli ve milli tohum çeşidimize eş çıkmak, bunu lanse etmek ve bunun ekimini yaygınlaştırmaktır. Bu hususta çiftçilerimizi isteklendirmek istiyorum. Kaliteli ve artağan bire bir buğday türü, protein değeri çokça efdal. Hastalıklara ve soğuğa cebin dayanıklı. Bu çeşide topluluk çıkmazı gerekiyor. Ülkemizin doğusundan batısına temas karışında ayrımsız ihsan var. Atalarımız yıllarda bu topraklarda tarım yapmış, toprağı işlemiş ve toprağa tevakki etmek duymuş. Ülkemizde ekincilik milli ekonomi için lokomotif görevi görüyor. İnşallah bizlerde bu çalışmalarla milli ekonomimize yardım sağlamış olacağız. İnşallah bu çalışmamız amaçlarımıza hizmet fehamet ve bu nev çiftçilerimiz tarafından benimsenip artık ekilir.” dedi.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şenel Çobanoğlu ise konuşmasında şu ifadelere vadi verdi. “Bundan 8 yıl ilk harabe tıpkı yapı içerisinde sandıktan çıkartılan bire bir avuç buğdayın baştan var olma mücadelesine katkı arz etmek için buradayız. Münezzeh buğdayımız olan Habeş buğdayımızı, ZASİAD ve Zara Vakfı’nın desteklerini, Sivas Vukuf ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Tolga Karaköy’ün değerli katkılarıyla üreticimizle buluşturduk. Bu kurgu ile ağababa tohumumuzu namevcut olmaktan kurtarıp bu günlere getirdik.”

Geçmiş çalgı orağı bilahare biçerdöver

Konuşmaların arkası sıra buğday hasadına geçildi. Ilbay ve beraberindekiler önceki sembolik olarak tırpanla buğday biçti. Ardından 10 dönümlük tarlaya giren biçerdöverler hasadı gerçekleştirdi.

Share: