Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Arsıulusal 7. Gelibolu Maratonu’na katıldı Açıklaması

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Gelibolu Maratonu’na katıldı.

Nazır Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanlığı organizasyonunda, Troya Firez Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında “Pes Etmeyenlerin İzinde” sloganıyla düzenlenen maraton öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bellik değerine balaban katkı sağlayan Kültür Yolu Festivalleri etkinliğinde Çanakkale etabının akıbet aşamasına geldiklerini söyledi.

16 Eylül’de başlayan Troya Ekin Yolu etkinliklerinde 42 ayrı noktada 112 aktiflik gerçekleştirildiğini tamlayan Mehmet Nuri Ersoy, şöyle devam etti:

“Binden çok sanatkâr etkinliklerde hayal aldı. Katılımım haddinden fazla iri olduğu benzeri kombinezon oldu, beklentilerimizin çokça üzerinde Çanakkaleliler festivale bandaj gösterdiler. Bugün dahi sonuç etkinliğimiz olan Gelibolu Maratonu’nu koşacağız. 42 kilometre, 21 kilometre ve 10 kilometre etaplarımız var. Dileyenler 1915 Hatıra Maratonu’nda yürüyebilirler, koşabilirler. Hem ekin hem nutuk hem dahi spordan 7’den 70’e herkesin katıldığı bir nice etkinliğin gerçekleştirildiği bu gestalt festivallerin hem ülkemize hem festivallerin gerçekleştirildiği illerimize kalburüstü olmasını diliyorum. Sporcu arkadaşlara başarılar diliyorum.”

Kendisinin dahi gelişigüzel sabahleyin 10 kilometre yürüdüğünü anlatan Icra Vekili Ersoy, “O yüzden rutin yürüyüşümü yapacağım diyebilirim. Tabii ben koşmuyorum amma çabuk yürüyüş yapıyorum. Sevinçli olacak. Zaman albeni de çokça adamakıllı. Iri koşun Kilitbahir’deki bu alandan başlayacak ve sona erecek. İnşallah Çanakkale’mizin Türkiye dışında birlikte dünyada markalaşmasına fayda olacak diye niteleyerek düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Maraton, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları önünden başladı.

10 ülkeden 3 binden çok sporcunun katıldığı Uluslararası Gelibolu Maratonu’nda Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Ağır, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Belediye Reisi Mustafa Özacar, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Lucas Robson ile protokol üyeleri üstelik vadi aldı.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri düzenlenecek törenle verilecek.Share: