“Hassan Bin Sabit Beyaz Perde Akademisi” Anadolu eğitimlerine Samsun’dan başladı

Fidan Konferans Vakfı yoluyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla İstanbul’üstelik çalışmalarını sürdüren Hassan Bin Çakılı Sinema Akademisi, 3 yıldır Küçük Asya’nun ayrımlı şehirlerinde verdiği sinema eğitimlerine bitmeme ediyor.

Bugüne büyüklüğünde 12 şehirde sinemayla ilişkin gençlerle ayrımsız araya gelen yüksekokul, bu yıl birlikte Rum eğitimlerine Samsun’dan başladı. Güç müracaat dönemi ve mülakatların ardından seçilen 20 öğrenciye Samsun’üstelik 7 çağ boyunca mütenevvi eğitimler verildi.

Öğrenciler “Senaryo Yazarlığı”, “Direktörlük” ve “Umumi Sinematografi,” “Dil Spekülasyon Teknikleri”, “Sinemada Anlam Arayışı”, “Üçkâğıtçılık, Curcuna Süreci ve Film Fonlama” ile “Kategori Düzeni” kadar bir nice konuda dersler ve atölye çalışmalarının ardından aldıkları teorik eğitimle kategori sürecine girdiler.

Öğrenciler ekipmanlarla tanışıp, Samsun’un yöresel simgelerinden biri olan kispet imalatı üzerine 2 çağ boyunca bir belgesel çekimi yaptı.

Rekiz Hanek Vakfı Umumi Sekreteri ve Akademi Genel Koordinatörü Cemil Nazlı, Samsun İl Ekin Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Canik Şehremini İbrahim Sandıkçı ve paydaş sivil çekicilik kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla öğrencilere sertifikaları verildi. Programın 4 ilde henüz gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Akademiye dayalı etraflı bilgiye “www.hbssinemaakademi.com adresinden ulaşılabilir.

Share: