Hatay’da depremde yıkılmadan önceki evden çıkmayı başaran aile, yaşadıkları korkuyu anlattı

FADİME YILMAZ ELMA/GÖKHAN YILMAZ – “Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’daki evlerinden yıkılmadan evvel çıkmayı başaran 4 kişilik Parlakgün ailesi, yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı.

Güntepe Mahallesi’nde tevakkuf eden Hasan Parlakgün (50), depreme eşi Kevser (47), kızı Yaşam ve oğlu Garaz ile 2 katlı evlerinde yakalandı.

Sarsıntıyla uyanan ve yıkılmadan önce evlerinden çıkmayı başaran familya üyeleri, daha sonraları enkazda mütezayit komşularının kurtarılması amacıyla başlatılan çalışmalara bindi verdi.

Çocuklarını Zonguldak’tan mevrut gazetecilerle gönderdiler

Hatay’bile baştan avlu bina etmek üzere ellerinden mevrut çabayı göstereceklerini tabir fail Parlakgün ailesi, güvende olmalarını istedikleri çocukları Hayat ve Kasıt’u, kente destek gayeli mevrut gazetecilere ilgilendiren araçla Zonguldak’a gönderdi.

Ev bireyleri, deprem çabucak yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı.

“Gelecekle ait eksiksiz hayaller yıkıldı”

Baba Parlakgün, AA muhabirine, zelzele haset felaketi yaşadıklarını ve rastgele şeylerini yitirdiklerini söyledi.

Canlarını kurtardıklarına sevindiğini belirten Parlakgün, “Taş üzerinde taş kalmadı, hangi karı kaldı ne eşya kaldı. Torunlar dolgunca, şükürler olsun. Her ağıl şükürler olsun. Yapacak tıpkı şey yok. Hayat devam ediyor.” dedi.

Parlakgün, çocuklarının tehlikesiz yerde kalmalarının kendileri amacıyla ehliyetli olduğunu dile getirerek, “Biz burada evlerimizi, işlerimizi gene kurmaya çalışacağız. Çocuklarımızın burada olması ve onların sorumluluğunu kabul etmek elimizi, ayağımızı bağlıyor.” diyerek konuştu.

Anne Kevser Parlakgün dahi çocuklarının güvende olmasının oylumlu olduğuna değinerek, “Hayatı yeniden dayamak istiyoruz. Bütün insanlar amacıyla üzülüyorum, alelhusus ki çoluk çocuk için. Gelecekle ilişkin mecmu hayalat yıkıldı. Çıktı gelişmemiş sürede toparlanılabilir mi, bilmiyorum. Herkes çocukları için ayakta duruyor.” şeklinde konuştu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ispençiyari Fakültesi öğrencisi Hayat Parlakgün da staj düzenlemek için Hatay’a geldiğini, hem çalıştığı eczanenin hem dahi evinin yıkıldığını tabir etti.

Geçici süreyle ailesinden ayrı kalacağını kaydeden Parlakgün, “Orada evim var, oraya gidiyoruz. Normalden daha çok sallandık. Eşyaların hepsi döküldü, sonradan bile familya yıkıldı. Dışarı çıktık, tam evler yıkılmıştı. İnsanlar dokunaklı atıyorlardı. Benzeri güruh yaşama kriz altındaydı.” ifadesini kullandı.

Share: