Hava Bilgisi haddinden fazla sayıda şehir amacıyla sarı kodlu uyartı verdi! Gök curcunalı sağanak yağış bekleniyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan akıbet değerlendirmelere göre ülkemizin yıldız, çöz ve gün doğusu kesimlerinin parçalı kayran yer çokça bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Rum’nun şark su, Karadeniz, Şark Rum’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu ile Kocaeli, Sakarya ve Bilecik çevrelerinin yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Alelumum baran ve boğanak, sabahleyin evvel saatler ve gece saatlerinde Artvin, Tunceli, Erzincan, Erzurum ve Bingöl’ün faziletkâr kesimlerinde karla karışık baran şeklinde görülecek.

7 İLE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü eliyle 7 ülke amacıyla “solgun” kodlu ikaz yapıldı. Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Tunceli ve Şanlıurfa’da yağışların asuman patırtılı bora şeklinde enerjik olacağı anlayış ediliyor.

DOMINANT BASKINI VE HORTUM UYARISI

Yetkililer, larp dominant, feyezan, yıldırım, yerel yoğun yağışı, yağmur simultane kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

SARI KODLU UYARI NEDİR?

Sarı, havada “gizil kızdırma durumu”na işaret ediyor. Anlayış edilen meteorolojik fenomen olağan dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek operasyon üstüne titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.

Share: