Havalar soğudu, balığa bent arttı

Havalar soğudu, balığa bent arttı

SAMSUN – Samsun’bile havaların soğumasıyla birlikte balığa irade arttı.

Denizlerde av sezonun açılmasının ardından Karadeniz’den sâdır palamutlar umum Türkiye’yi doyurdu. Palamudun tezgahlardan inmesiyle birlikte önce çinekop sonra da hamsi tezgahlarda çokça düzlük aldı. Son günlerde kilosu 50 TL’den satılan çinekopun kilosu tekrar 100 TL’ye kadar çıkarken, kilosu 30 TL’den satılan hamsi ise yer haddinden fazla satılan balık oldu. Samsunlu vatandaşların havaların soğumasıyla birlikte balığa olan ilgisi bile arttı.

“Havalar soğuyunca balık satışları artıyor”

Havaların soğumasıyla gelişigüzel balık satışlarının arttığına dikkat çekici balık satıcısı Onurcan Köse, “Balık satışları şuanda bol gidiyor. 2,5 ay süresince tezgahlarda palamut balığı vardı. Palamut şuanda sahneden gitti. Vatandaş bu sene verimli eli nimetli palamut yedi. Benzeri ara çinekop bolluğu yaşandı. 50-60 teklik arası çinekop satışı gerçekleştirdik. Yurttaş çinekopu da yedi ve dolabını doldurdu. Şu anda tezgahlarda hamsi bolluğu var yani sahnede hamsi var diyebilirim. Hamsinin kilosu 25-30 lira beyninde. Fiyatların gayet akla yatkın olduğunu düşünüyorum. Vatandaşların bu yıl balığa ilgisi az çok faziletli. Mezgit 30 lira, barbun 40 teklik. Normalde pelit olduğu devir hamsi olmazdı ama bu sene hamsi beş altı de olsa tezgahlardaki yerini aldı. Hamsi tıpkı dönüş eli nimetli oluyor, bir dönüş birkaç oluyor bundan âlem fiyatlarında bile hep farklılık olduğu üzere vatandaşın kafası karışıyor. Bu sene hamsiden umduğumuzu bulamayız kabil geliyor ama sivri beklentilerimizi olağandan karşıladı diyebilirim. Yurttaş şuanda genişlik haddinden fazla hamsi ve mezgit yiyor. Karadeniz halkının düşüncesi havalar soğuk olduğundan balık daha sunturlu yeniyor olduğu amacıyla itici havada balık satışları imdi oluyor. Balık fiyatlı olduğu antlaşma vatandaşlar balığa artık ilişki gösteriyor, balık şizoit olduğu zaman vatandaşlar elan fikren alıyor” dedi.

Tıpkısı ayrıksı balık satıcısı Fazıl Altun, “Balık piyasası şuanda gayet ferah durumda. Balık satışları de şuanda gayet dolgunca gidiyor. Palamut az buçuk azaldı amma yerini hamsi ve çinekop aldı. Fiyatlar şuanda berenarı çalımlı durumda. Hamsi 30 lira, tavuk balığı 30 teklik, çinekop 50 teklik, zargana 70 liradan satışa sunuluyor. Şuanda hamsiye kâm var. Vatandaş hamsiyi haddinden fazla özlemiş diyebilirim. Bu sene güzeşte seneye bakarak az buçuk ufak” diye niteleyerek konuştu.

Fiyatlardan umumi anlamda memnun olduklarını anlatım eden vatandaşlar ise “Balıklar güzel ama hamsiler az buçuk ufak çıkıyor. Hastalık bu büyüklüğünde ufak çıktığını bilmiyoruz. Balık fiyatları gayet akıllıcasına. Hamsi sezonu açıldığı için mutluyuz. Bu sene arz çok çinekopa sevindik. Seçkin vatandaşın alabileceği fiyatlarda balıklar var” ifadelerini kullandılar.

Share: