Hayırsever gurbetçiden eşek yüküyle tezkere

Balıkesir’in Havran ilçesinde, Almanya’de faal gurbetçi yurttaş bire bir eşeğin heybesine yüklediği kırtasiye malzemeleri ve kitapları çocuklara dağıttı.

Türkiye’nin eşekli Dostoyevskisi yerine isimlendirilen ve 30 senedir Almanya’üstelik yaşadığı öğrenilen 59 yaşındaki Ersin Bilge isimli iyilikçi Anadolu’daki köyleri gezerek çocuklara pusula dağıtıyor.

Havran’nın Fazlıca Mahallesi’ndeki Halil İbrahim Yıldırım İlkokulu’nu konuşma fail iyicil gurbetçi, Türk ve dünya klasikleri ile kırtasiye malzemeleri dağıtıp çocukları sevindirerek gönüllerde hükümdarlık kurdu.

Okulun bahçesinde çocuklarla kahvaltı üstelik yapan iki yavru babası Ersin Bilgili, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilkokulda öğretmeniyle beyninde güzeşte bire bir diyalogdan etkilenerek bu projeyi hayata geçirdiğini söyledi.

Bire Bir aktarılma dersini yapamadığı üzere öğretmenin ‘Neden dersini yapmadın?” sorusuna; “Ben dahi tür defter mi var?” diyerek cevap verince öğretmeninin kendisine kızdığını ve “Seni karakaçan sudan gelene büyüklüğünde seni döverim” ifadeleri üzerine durumu annesine harfiyen aktardığını anlatan Ersin Hakim, “Annem da bana öğretmenine gidip uzun kulaklı sudan gelmezse ne kadar dayak yiyeceğimi sormamı söyledi. Annemin bu cümlesinden sonraları kul edebi ve gülmeceli adına haddinden fazla güzel bir ruh ve kanı oluştu. Bire Bir karye çocuğu olarak öğretmenim o cümleyi kurduktan bilahare okulda oturup sınıf penceresinden dağlara taşlara bakarak benzeri manzara kurdum; ‘Birisi eşeklerin üstüne heybelere, hurçlara çeşit, defter, mektup yükleyip getirip bize vermiş olsa.’ diyerek. Deminden ego bu hayali gerçeğe vermek amacıyla yola çıktım” dedi.

Bunun üstüne ilk önce doğup büyüdüğü Erzincan’ın Çayırlı ilçesine gidip 800 öğrenciye tip, defter, havlu ve buna analog hediyeleri çocuklarla buluşturduğunu dile getiren Hakim şu anne kadar 6 bin köy çocuğuna ulaştığını kaydetti.

Her kamer Almanya’daki, Avrupa’daki dostlarıyla 40 üniversiteli öğrenciye burs verdiklerini, yazdığı kitabın gelirini köy çocuklarına bağışladığını tamlayan Ersin Hakim, “Ego imdi köy çocuklarıyla dönüp 8-9 yaşındaki çocukluğumu yaşıyorum. Hayalinin peşinde koşan biri yerine çocukların ortada olmaktan bile çok mutuyum. Ego buraya istesem ölçüsüz araçlarla gelebilirim. Amma ego çocukken eşeği düşündüm. Eşekle yola gezinti hayali kuran ayrımsız bala namına okulun kapısından eşekle geldiğimde canan çocuklarımız bu konsepti hiçbir antlaşma unutmayacak” diye konuştu.

Fazlıcalı öğrenciler ise eşekle gelmesi karşısında sersemlik ve mutluluk yaşadıklarını söyledikleri gurbetçiye hediyelerinden etraf teşekkürname etti. – BALIKESİR

Share: