Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, uygun kibar kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde akilane firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak seçmeli cesaret politikalarını ve kebir-ihtiyati tedbirleri de uygulamaya almaya bitmeme ettiklerini belirterek, “Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Bitkisel, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin masadaki gücü olan Türk diplomasisinin, akil ve sevecen hamleleriyle global aynı ayraç haline geldiğini belirtti.

Türkiye’ye müteveccih 1984-2001 döneminde bütün 13,5 bilyon dolar olan direkt yabancı envestisman tutarının, 2002’den bu yana az daha 20 kata yakın ayrımsız artışla 244 bilyon dolara ulaştığını ifade eden Nebati, büyükelçilerin dahi serencam çağ dış satım rakamlarında kaydedilen rekorların arkasında şişman emekleri bulunduğunu vurguladı.

Nebati, bir nice ülkeyle azade ticaret ve tercihli tecim anlaşmaları imzalandığına bel ederek, halihazırda 22 serbest tecim anlaşması yürürlükteyken yenileri amacıyla üstelik müzakerelerin bitmeme ettiğini belirtti. Bitkisel, Kovid-19 salgını ve sonrasında Rusya-Ukrayna Savaşı ile küresel ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların hazar ve istikrarı yıldırma ettiği benzeri dönemden geçildiğini dile getirerek, “Tam bu dayanıklı sınamalar karşısında ülkemiz anında herhangi bir alanda başarıyla ilerlemeye, eskimemiş koşulların getirdiği fırsatları arz gür şekilde değerlendirmeye bitmeme ediyor.” dedi.

Avrupa Birliği üyelik sürecinin ciddi evleviyet olmayı sürdürdüğünü ifade fail Bitkisel, bu süreci reformlar, bildirişim, vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yönünde ilerletmeye bitmeme edeceklerini vurguladı.

İstanbul Mal Merkezinin bile acun çapındaki birçok mali kuruluşa familya sahipliği yaparak Asya ile Avrupa beyninde tıpkı kalıp olmayı hedeflediğine dikkati calip Nebati, şöyle konuştu:

“Global diplomasinin sonuç yıllarda gördüğü en konkre başarılardan birisi, yakın zamanda Sayın Reisicumhur’mızın canlı girişimleri sonucunda Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanarak tezelden işlemler hale mevrut Tahıl Sevkiyatı Anlaşması olmuştur. Bu kategorik benzeri Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi kavil, katıldığım G20 toplantılarında bile en büyük ruzname maddelerinden biri olan toptan gıda yeryüzü krizinin etkilerini hafifletmesi bakımından son merhale önemli tıpkı öneme sahiptir. Cumhurbaşkanı’mızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın düzenleme kabiliyetiyle İstanbul’da, savaşçı tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle bire bir araya getirilmesiyle imzalanan inikat, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın dünya piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Sonunda mecmu dünyada hele tahıl fiyatlarındaki genişlik yönlü baskıların hafiflemesiyle birlikte fiyatların gevşemesine gelişigüzel şahit oluyoruz. Hububat sevkiyatı anlaşması ülkemizin ciddi aklının ve global sonuçlar üreten diplomatik başarılarının yeryüzü somut örneklerinden biri olmuştur.”

?????- “Akan amal dengemizde inşallah çok henüz iyi noktalara geleceğiz”

Türkiye’nin 2022 yılının geçmiş çeyreğinde bile canlı ve stabil büyüme eğilimini sürdürdüğünü ve yüzdelik 7,3 nema oranıyla G20 ülkeleri beyninde sunu yüksek oranda büyüyen 3. mevki olduğunu belirten Bitkisel, “Dünyanın sunu balaban ekonomisi olan KÖLE iki çeyrek altın üst üste küçülerek beceri resesyona girmiştir, bir nice gelişmiş ülkede resesyon ihtimali konuşulurken, 2022 yılının ikinci çeyreği ve sonrasına ilişik öncü göstergeler, ülkemizde hesaplı büyümenin bitmeme ettiğine belen ediyor. Düpedüz IMF, 2022-2023 yılları amacıyla küresel ekonomideki nema beklentilerini kötü taraflı düşürürken, ülkemizin tahaccüm beklentilerini trendin tersi yönde yukarı cepheli revize etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bitkisel, kâin toptan kriz atmosferine ve dönemsel kâh veriler üzerinden karamsarlık yayma yarışına girenlere rağmen tahaccüm, dış satım, turizm gelirleri ve istihdam artışı üzere nazik göstergeler bakımından elde edilen somut başarıların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde verilen mücadelelerin sonuçları olduğunu vurgulayarak şöyle bitmeme etti:

“Bugün ülkemizin büyük potansiyelinin, milletimizin zekâ ve katışıksız güveninin farkında olmayanlar, zat karamsarlıklarını hiçbir şekilde teslim etmeyen cemi bu başarıları üstelik asla telaffuz etmiyorlar. Oysaki ekonomimiz kavi global koşullara rağmen dinamizmini koruyarak güçlenmeye bitmeme ediyor. İhracatta kırdığımız rekorlar ve turizmdeki aceleci toparlanma; global erke maliyetlerindeki kaba artışlar kaynaklı cari işlemler dengesindeki bozulmayı dahi sınırlandırmıştır. Erke maliyetleri aut tutulduğunda akan fazla vermeye devam ediyoruz. Zaman açıklanan haziran ayı verilerine göre bire bir geçmiş yılın tıpkı ayına nazaran 1,4 milyar dolar artma kaydederek 3,1 milyar dolar aşkın verilmiştir. Harbiden, bu yılın ocak-haziran döneminde enerji dış değerlendirildiğinde akan amal dengesinde 8,1 milyar dolar, almanak bazdaki cari işlemler dengesinde dahi 35 milyar dolar aşkın vermeyi başardık. Sonuç haftalarda gevşeyen global enerji fiyatları düşüş trendini koruyarak normalleşmeye devam ederse, cari amal dengemizde üstelik inşallah haddinden fazla henüz iyi noktalara geleceğiz. Kamu maliyesine baktığımızdaysa 2021 yılını yüzdelik 3’ün altındaki bütçe açığıyla kapatarak Maastricht Kriterini karşılayan eşsiz ülkelerden biri olduk.”

Sağlam ve ihtiyatkâr amme maliyesi politikalarıyla Türkiye’nin acun genelinden zait ayrışmaya devam etiğini, bankacılık sektörünün üstelik faal sermaye yapısı, erdemli hareketli kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıktığını anlatan Nebati, “Altın Büyükelçilerimiz, sizler bulunduğunuz ülkelerde fariza fail en son düzey hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını görevlendirmek üzere makro roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım, ülkemizin ruhlu makroekonomik temelini, sunduğu bütün fırsatları ve Türkiye Iktisat Modeli’mizi işyar olduğunuz ülkelerdeki ait taraflara aktarmanızdır.” diyerek konuştu.

“Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz”

Türkiye’nin kuzeyinde kelle gösteren savaşla alay malay artan enflasyonist külfet karşısında vatandaşları serbest ve naçar bırakmadıklarını anlatım eden Bitkisel, şunları kaydetti:

“Çakılı ücretlerde yaptığımız faziletkâr biçimli artışlara katma namına vatandaşlarımızın sunma çokça gerekseme duyduğu gıda, canlılık, temel ihtiyaç maddeleri gibi kalemlerde alacak indirimleri sağladık. Mütezayit enerji maliyetlerinden vatandaşlarımızın ve sanayicilerimizin yer minimal düzeyde etkilenmelerini keşfetmek üzere gaz ve canlılık kadar kalemleri yüksek oranlarda sübvanseye devam ediyoruz. Bugün kamuoyunda, devletimizin akaryakıtta acun ortalamasının çokça üstünde, astronomik vergiler aldığına dair son etap hatalı, tek gerçekliği sıfır ayrımsız hikmet dolaşıyor. Meğerse tutum yönetimi namına uyguladığımız algı politikaları sonucunda Türkiye bugün benzen ve motorinde AB ülkelerinin tamamından henüz bağan algı kayran mutluluk konumuna gelmiştir. Benzen ve motorinde ülkemizde muteber vergiler SUTAŞ ortalamasından yaklaşık yüzde 14 henüz bağan seviyededir. Enflasyonla mücadeleye müteveccih yaptığımız alacak indirimleri ve düzenlemelerle gelişigüzel 2021 yılında 154 milyar liralık algı gelirinden vazgeçmişken, bu yıl birlikte aldığımız arttırma tedbirlerle 251 bilyon lira algı gelirinden feragat etmiş durumdayız.”

Bitkisel, önemli ekincilik ve gıda ürünlerinden bazılarına müteveccih aut ticaret tedbirleri uyguladıklarını, zirai istihsal maliyetlerini azaltmaya ve tarımsal üretimi artırmaya çevrilmiş GES yatırımlarını destek kapsamına aldıklarını belirterek, ayrıca Rusya ile teşrikimesai halinde Sazak Akkuyu’birlikte nükleer enerji santrali inşasının bitmeme ettiğini vurguladı. Erke üretmeye başladığında Türkiye’nin ihtiyacının yüzdelik 10’unu bu santralden elde etmeyi hedeflediklerinin altını çizen Bitkisel, “Karadeniz’birlikte keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük gaz rezervini bile inşallah 2023 yılından itibaren kullanıma almış olacağız. Parçalanmamış bu çalışmalarımız yardımıyla ilerleyen dönemde son zamanlarda yaşadığımız erke fiyatlarındaki müfrit artışlardan çok elan birkaç etkileneceğiz.” dedi.

Finansal istikrarı güçlendirmek için bir nice etap attıklarını dile getiren Bitkisel, Türk lirasını daha gururlu ayla tebliğ etmek ve döviz kurlarındaki oynaklığı tenkis etmek üzere Düzem Korumalı Türk Lirası Yatırım ve Katılma Hesabı (KKM) uygulamasını başlattıklarını, bu uygulamayla Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ve Fed ürem artışlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki pahal etkisini sınırlandırdıklarını söyledi. Nebati, “Makul zikıymet kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde akıllıca firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak selektif kredi politikalarını ve muhteşem-ihtiyati tedbirleri da uygulamaya almaya devam ediyor, enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nebati, “Yeşil Tahaccüm”nin önemine dikkati çekerek, “Bu kapsamda, Avrupa Yeşil Uyuşma Gösteri Planı’nı yayımladık. Bu planla ülkemizin yeşil dönüşümünü destekleyen ve 2021’den 2027’ye kadar olan süreci belirleyen tıpkı söve oluşturuldu. Paris Anlaşması’na yan olduk. Antrparantez 2053 yılında açık muvaffakiyetsiz emisyona idrak hedefimizi bile açıkladık. Yeşil dönüşüme finansman bulmak üzere yeşil finansmana yönelik önemli icraat üstelik gerçekleştiriyoruz.” diyerek konuştu.

Salgın sonrası süreçte yekpare dünyanın, tedarik zincirlerinin yeniden kurgulandığı, üretim ve lojistik merkezlerinin yine belirlendiği, yıpranmamış bölgesel ittifakların kurulduğu, politik ve hesaplı arenanın baştan şekillendiği tıpkısı dönemeçten geçtiğine işaret eden Bitkisel, bu yıpranmamış dönemde Türkiye’nin küresel arenada daha çok bayram sahibi olabilmesi üzere beşeri sermayeyi, jeostratejik konumu ve diğer rekabetçi avantajları maksimum düzeyde kullanabilecekleri adımlar atmaya bitmeme ettiklerini bildirdi.

Share: