Herson’dan mevrut 88 Ahıska Irlamak, konaklayacakları Elazığ’a ulaştı

Rusya ile savaşın bitmeme ettiği Ukrayna’nın Herson şehrinden Türkiye’ye gelen 88 Ahıska Türkü, konaklayacakları Elazığ’a ulaştı.

Dışişleri Bakanlığının ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğinin girişimleriyle Herson’dan çıkarılan 84 Ahıska Yırlamak ile Rusya’ya elan önceki geçiş özne 4 Ahıska Türkü’nden oluşan barhana, güzeşte Gürcistan-Türkiye arasındaki Sert Çizik Kapısı’ndan ülkeye antre yapmalarının arkası sıra zaman esmer yolu ile Elazığ’a getirildi.

Mesket Türkleri, konaklayacakları Aşağıdemirtaş Eğreti Konaklama Merkezi uğrunda Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu ile konaklama merkezine daha ilk getirilen değişik Mesket Türkleri vasıtasıyla bateri zurna eşliğinde, çiçekler ve Türk bayrakları ile karşılandı.

Konaklama merkezinde mütezayit ailelerine ve yakınlarına mülaki Ahıskalı Türkleri, bayram gözyaşı döktü.

Elazığ Vali Yardımcısı Abbasoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Herson’dan boşaltma edilen Ahıska Türklerinin göç idaresi koordinasyonunda sağ salim Elazığ’a getirildiğini belirtti.

Son mevrut kafileyle alay malay konaklama merkezindeki Ahıska Türkü sayısının 2551 olduğunu tabir fail Abbasoğlu, “31 Ekim’den bu yana Rusya sınırında ülkemize gelmeyi muntazır 88 Ahıskalı soydaşımızın ailelerine ve yakınlarına kavuşmalarına, mutluluklarına şahit olduk. Davul, zurna eşliğinde, dualarla karşıladık. Ailesine, temel ve babasına munsap çocukları gördükçe yapılan bu işin ne büyüklüğünde manalı olduğuna aynı posta daha şahit olduk.” dedi.

Ahıska Türkleri hasret kaldıkları sevdikleriyle kucaklaştı

Ahıska Türklerinden Gülbahar Şamilova, cenk bölgesinde haddinden fazla pres eyyam geçirdiklerini, 4 çocuğunun daha ilk boşaltma edildiğini ancak eşi ve kendisinin Ukrayna’da kaldığını belirtti.

Türkiye sayesinde çocuklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Şamilova, “Allah hepinizden razı olsun. Çokça şükür çocuklarıma kavuştum. Bu sevinci bana yaşattınız, iyi olun var olun. Çarpışma bölgesinden haddinden fazla şükür geldik. Alelhusus Erdoğan babamdan haddinden fazla razıyım, beni çocuklarıma kavuşturdu. Cenabıhak onu başımızdan natamam etmesin, yardımıyla kavuştuk ailelerimize, esen olsun var olsun.” dedi.

Şamilova’nın kayınpederi Hezim Şamilova ise torunlarının 7 kamer sonra annelerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını tabir ederek, babalarının üstelik Elazığ’a gelmek üzere yolda olduğunu belirtti.

Şamilova, “Sayın Cumhurbaşkanımıza haddinden fazla teşekkür ediyorum. Devletimizden Allah razı olsun. Beni gelinime ve oğluma, torunlarımı da annelerine kavuşturdunuz çok teşekkür ederim. Türkiye’nin taşına toprağına, bu bayrağa kurban olurum.” diyerek konuştu.

Elazığ’daki 3 çocuğuna ve eşine munsap Sevile Muradov ise kelimelerle tarif edilemeyecek kadar balaban bire bir bahtiyarlık ve heyecan yaşadığını dile getirerek, yardımlarından dolayı bütün yetkililere teşekkürname etti.

Muradov’ın eşi Eldar Muradov, 3 çocuğuyla elan evvel Türkiye’ye geldiklerini fakat eşinin orada kaldığını anlatarak, “Bire Bir ay oldu çocukları alıp getirdim, eşime cevaz vermediler. Sağ olsun devletimizin sayesinde eşime, çocuklarım da annelerine kavuştu.” ifadelerini kullandı.

Dilşad Başadov birlikte Türkiye devleti sebebiyle 7 aydan beri uzak kaldığı anne ve babasına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Ukrayna’üstelik cidal nedeniyle haddinden fazla büyük sıkıntılar yaşadıklarını tamlayan Başadov, şöyle konuştu:

“Evsiz kaldık, akıbet 21 günümüz otobüste geçti. Çok şükür geldik. Tanrı razı olsun büyüklerimizden, devletimizden, çok koruyucu oldular. Edisyon günler geçirdik amma zaman ana ve babama kavuştum, çokça mutluyum.”

Share: