Heybet desteğiyle aş damı eşyası üreten zihayat girişimci 24 kişiye istihdam sağlıyor

Kahramanmaraş’ta ihtişam desteğiyle iki yıl önce ilkin çaydanlık kalkmak amacıyla türlü mutfak eşyaları üretimi üzere atölye kuran 20 yaşındaki Derviş Tekçe, iş yerinde 24 kişiyi istihdam ediyor.

TOKİ 21. Yüzyıl Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi Metal Bölümü’nden 2020 yılında mezun olan Mücahit Tekçe, aynı süre özel şirketlerde çalıştıktan bilahare kendi işini kurmaya değişmeyen verdi.

Hasis ve Ilımlı Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Sübvansiyon İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) takım desteği kayran tüvana müteşebbis, Kahramanmaraş Aşağı Endüstri Sitesi’nde atölye kurdu.

Uluslararası firmalara işaret yollayan şirketlerle diyaloğa geçerek kısa sürede çaydanlık, cezve, tencere gibi mutfak eşyaları üreten, etkin sayısını 4’ten 24’e yükselten müteşebbis, işlerini büyüterek henüz çok kişiye hareket imkanı sağlamak istiyor.

Derviş Tekçe, AA muhabirine, lise eğitimini tamamladıktan sonra ekonomik nedenlerle üniversiteye bitmeme edemediğini anlatarak, şöyle konuştu:

“Ekonomik durumumuz mebzul olmadığı üzere elan 5-6 yaşlarındayken siftinlik bire bir polat yük atölyesinde şakirt namına işe başladım. Ortaöğretim eğitimini tamamlayana büyüklüğünde mütenevvi firmalarda çalıştım. Liseyi bitirdiğimde 17 yaşındaydım ve artık öz işimi kurmaya değişmeyen verdim. Pespaye ayrımsız birikimim vardı onunla makinelerini yenileyen bire bir ustadan atıl vaziyetteki makinesini satın aldım ve sanayide oldukça tıpkısı işlik kurdum fakat makine sonsuz arıza verdiği üzere üretime geçemedim. Bu süreçte tanıştığım ayrımsız dirilik beni KOSGEB’e yönlendirdi. Aldığım girişimcilik eğitiminin peşi sıra takım talebinde bulundum ve 100 bin lira yardım verildi. Gücük sürede atölyemi kurup çaydanlık ve türlü mutfak eşyası üretimine başladım.”

Yılda 150 bin çaydanlık üretiyor

Ürettikleri ürünlerin arsıulusal ticaret fail firmalar marifetiyle mahdut dışına dahi gönderildiğini belirten Tekçe, şunları kaydetti:

“Almanak 150 bin çaydanlık üretiyoruz. Bu yılda cezve, hıfız kabı, tencere kabilinden mahsulat üretmeye başladık. İşletmenin önce yılı ürettiğimiz malzemeleri bundan sonra iç piyasaya yani Güneydoğu ilkin tevessül etmek için, İstanbul, İzmir üzere değişik illerimize gönderdik. Sonrasında aut piyasaya yönelik çalışmalarımız oldu. Bu kapsamda üstelik bazen markalara fason istihsal yapmaya başladık. Ürettiğimiz ürünler Mısır, Irak, Gürcistan ve Lübnan’a gönderiliyor. Şu anda hareket yerimizi ilave aşamasındayız, bildirme büyük temennimiz, istihdam sayısı ve imalat kapasitemizi tezyit etmek, iç ve aut piyasada balaban bir noktaya gelebilmek.”

İş fikri olan ve hareket yeri bina etmek isteyenlere KOSGEB daveti

KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürü Yasin Faziletli bile girişimcilere müteveccih sunulan desteklerin müspet vurdumduymaz dönüşümlerinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Yeni dönemde dahi imalat sanayisi ve teknoloji odaklı girişimciliğe yönelik destek programlarının olduğunu ifade fail Erdemli, izlence kapsamında girişimcilere kuruluş döneminde makine, donanım ve istihdam anlamında destekler sağlandığını dile getirdi.

Kahramanmaraş’ın eroin mutfak, dokuma ve besin sektörlerinde örnek benzeri site olduğunu dile getiren Yüksek, Tekçe’yi girişimciliğinden etraf tebrik ederek gelişim fikri olan ve aksiyon yeri yapmak isteyenleri KOSGEB’e davet etti.

Share: