Hindistan Vakfı heyeti ATO Başkanı Baran’a ziyarette bulundu

India Foundation (Hindistan Vakfı) heyeti ile Ankara Akse ve Siyasa Araştırı Merkezi (ANKASAM) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, ATO Başkanı Gürsel Yağmur’ı makamında konuşma etti.

ATO’dan yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, Alok Bansal’ın direktörlüğündeki heyetin ziyaretinde Hindistan ile Türkiye’nin ticari ve hesaplı ilişkilerinin geliştirilmesi konusu ele alındı.

Yağmur, buradaki konuşmasında, iki talih arasındaki ilişkilerin savunma sanayisi ilkin doğmak için turizm, sağlık, dizi ve düğün üzere birçok alanda gelişmeye küşade olduğunu belirtti.

Taraflar arasındaki 10 milyar dolara yakın dış ticaret hacmini ehliyetli görmediklerini tabir fail Baran, “İkili ticaretimizde Türkiye berrak veriyor. Bu rakamı arttırmak ve her iki ülkenin üstelik aut sarih vermeyeceği noktaya duyurmak gerekiyor. Türkiye ile Hindistan arasındaki ticari ve iktisadi ilişkilerin artarak devam etmesi arzusundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Hindistan beyninde başıboş tecim anlaşmasının hayata geçirilmesi durumunda ticari ilişkilerin henüz da geliştirilebileceğini kaydeden Baran, ilişkilerin haddinden fazla tafsilatlı yıllara dayandığına dikkati çekti.

Baran, ziyaretin ülkeler ortada ticari ilişkilerin gelişmesine ve rakamların daha yukarıya çıkartılmasına açacak olmasını umduğunu belirtti.

Alok Bansal bile Türkiye ile Hindistan’ın, sosyal ve kültürel açıdan Asya’nın benzer ülkeleri olduğunu belirtti.

Bansal, Türkiye ile Hindistan arasındaki ticaretin meta ve petrol ticareti olmadığını, erkin rakiplik ürünleri içeren tıpkısı ticaret olduğunu rapor etti.

ANKASAM Başkanı Erol bile ziyaretin ANKASAM’ın Avrasya’ya ilgilendiren çalışmaları zımnında gerçekleştirildiğini bildirdi.

Türkiye-Hindistan ilişkilerinde yeni tıpkısı döneme girildiğini belirten Erol, bu ilişkilerin temelinde iktisadi ve ticari boyutun üstelik saha aldığını kaydetti.

Share: