Hizan’da “Gaziler Haset” nedeniyle merasim düzenlendi

Bitlis’in Hizan ilçesinde “19 Eylül Gaziler Haset” dolayısıyla tören düzenlendi.

Hükümet Konağı bahçesinde düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Hizan Asayiş Korucuları Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Methi Özdemir, günün deme ve önemini tamlayan istişare yaptı.

Törene, Kaymakam Nurhalil Özçelik, Belediye Başkanı Cezail Lüle Taşı, İlçe Inanma Amiri Mahmut Metin Eyidoğan, Türkiye Gaziler ve Martir Aileleri Vakfı Bitlis Şubesi Başkanı Yusuf Özdemir, Hizan Düzenlilik Korucuları Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Methi Özdemir, gaziler, gelgel müdürleri ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin peşi sıra Özçelik, şehit ve gazi yakınlarıyla ayrımsız araya geldi.

Gazilerle kardeşçe ederek günlerini kutlayan Özçelik, “Vatan, sancak ve kavim için canını ortaya koyarak savaşım fail yiğitlerimiz ve onların nadir aileleri üzere hangi yapsak azdır. Sizler bize martir ve gazilerimizin emanetisiniz. Martir ve gazilerimizin ortaya koydukları azim ve yerleşme yardımıyla güneş sahnesinde budun namına varlığımızı sürdürüyor ve bu yurt topraklarda onlardan aldığımız güçle erinçli tıpkı şekilde yaşıyoruz.” dedi.

Share: