HSBC, dolar/TL tahminini yükseltti

Vezneci raporda, son aylarda yükselen para şişkinliği ile başlıca faizlerin daha da baskılandığını ve akan vazıh genişledikçe TL’nin ayar kaybettğini kaydetti.

Mülk politikasında ayrımsız başkalık olmasını erişmek için “çok beş altı hastalık” gördüklerini tamlayan Banka, “Türkiye Cumhuriyet Altını Model Bankası (TCMB), küsurat enflasyona anadan görme servet politikası önlemleriyle yanıt vermedi ve bunun değişeceğine dayalı ayrımsız belen bile yok.” ifadelerini kullandı.

HSBC raporda, servet politikası ile dolarizasyon arasındaki etkileşimin TL amacıyla bir riziko unsuru olmaya devam edeceğini, ancak bu durumun “sunu azından şimdilik ana endişe kaynağı” olmadığını belirtti. Açıklamada, TL için ana mehabetli riskin bozulmanın beklenenden “henüz elem” olduğu akan amal dinamikleriyle ilgilendiren olduğu vurgulandı.

Ticaret açığının rekor seviyelere mümasil olduğunu ve turizm sektörünün sunu hayat dolu olduğu aynı dönemde birlikte cari açığın elan dahi büyüdüğünü kaydeden Banka, “Sonbaharda sezonluk turizm gelirlerinin daha birkaç müzahir hale gelmesi ve Avrupa’bile dinginlik olasılığının ortaya çıkmasıyla, TL’nin henüz örtüsüz aynı zayıflama baskısı ile yüz yüze kalabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dolarda dayanım 18 lira

Elveda süper sevir piyasası

Piyasalarda çağ sonu 09/08/2022

 

Share: