Hububat gemilerinin korunmasına yönelik kavil sağlandı

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Konfedere Uluslar (BM), Ukrayna’dan tahıl taşıyan gemilerin sigortalanmasına imkan verecek prosedürler üzerine anlaşma sağladı.

Nakliyat prosedürleri belgesine bakarak Ukrayna’nın Karadeniz’deki üç limanından hububat taşıyan gemiler 10 deniz mili kadar tampon havza yaratılarak korunacak.

Reuters’ın haberine bakarak, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milel (BM), Rusya’nın işgali altındaki dünyanın gerçek tahıl üreticilerinden olan Ukrayna’nın uluslararası piyasalara hububat ihracına gine başlamasına imkân verecek anlaşmayı güzeşte ay imzalamıştı.

İki gemi elan yola imdi

Milli Defans Bakanlığı, tahıl anlaşması kapsamında zaman Ukrayna’nın Çernomorsk limanından iki hububat gemisinin elan debi ettiğini açıkladı.

Cenup Kore’ye akıllıca yola sâdır The Ocean Lion, 64 bin 720 ton akdarı, İstanbul’a akilane yola sâdır Rahmi Dalkavuk ise 5 bin 300 titrem gündöndü küspesi taşıyor.

Mavera yandan, transport prosedürleri konusunda anlaşmanın imzalanmasından bu yana müzakerat sürüyordu. Transfer ve sigorta şirketleri, tahıl gemilerinin mayın, gemilere evet da mürettebata atılım üzere riskler olmaksızın güvenli yolculuk edeceğine dayalı garanti istiyordu. Bu gibi riskler normalde standart ameliyat prosedürleri kapsamında kayran alıyor.

“Bu adım kapsamında trafiğin artacağını umuyoruz”

BM Umumi Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric prosedürlerin açıklanmasının arkası sıra, “Bu etap kapsamında trafiğin artacağını umuyoruz” dedi.

Prosedürlerin düz aldığı belgede “Muhit tahıl taşıyan gemiler, sivil gemiler evet birlikte bu girişim kapsamında limanlarda oluşturulan tesislere saldırıda bulunmayacaktır” ifadesi yer aldı.

Üstünde belli prosedürler kapsamında İstanbul’daki Birlikte Eş Güdüm Merkezi hububat koridorundan geçmesi planlanan gemiler karşı Acımasız, Ukrayna ve Türk silahlı kuvvetlerine bilgelik verecek.

Bu bilgiler çerçevesinde hububat koridorundan geçen gemilerin 10 bahir mili yakınına askeri araçlar yaklaşmayacak.

“Tahıl Koridoru” Mersin Ağacı Limanı’nı öne çıkarttı

 

SELIM Partili Çelik’ten ‘tahıl koridoru’ açıklaması

 

Rusya, planlanan hububat dış satım hacmini düşürebilir

 

Share: